10 Май, 2026

Убийство на ислямистки лидер спря евакуацията на лагера "Ярмук"

Убийство на ислямистки лидер спря евакуацията на лагера "Ярмук"

Договореното с посредничеството на ООН изтегляне на над 2 000 бойци на "Ислямска държава" и други твърдолинейни бунтовнически групировки, обкръжени в лагера "Ярмук" в южни предградия на Дамаск,  временно е спряло. Това съобщи днес телевизията на ливанската групировка "Хизбула", цитирана от "Ройтерс".

Според телевизията "Манар" сделката се е провалила, след като вчера при въздушен удар бе убит един от висшите бунтовнически командири - Захран Алуш. Автомобилната колона, превозваща бойците, е трябвало да мине през контролирана от него територия на път за крайния пункт - град Ракка, столица на "Ислямска държава" в Северна Сирия. Телевизията съобщи, че пристигналите вчера автобуси, които е трябвало да вземат ислямистките бойци и около 1 500 членове на семействата им, са се върнали обратно.

По данни на Сирийски център за наблюдение на правата на човека в Лондон отлагането на предвидената за днес евакуация се дължи на това, че засега няма осигурен сигурен коридор, по който да бъдат превозени радикалните ислямисти, посочва "Ройтерс".

Сподели:

Коментари (0)

От „банда наркомани“ до „г-н Зеленски“: Защо ли Путин рязко промени реториката си?

От „банда наркомани“ до „г-н Зеленски“: Защо ли Путин рязко промени реториката си?

Засега анализатори и журналисти не смеят да спекулират или гадаят какво се крие зад тази странна промяна в лексиката на руския президент

Дипломатически маневри: Макрон отхвърли френско военно участие в Ормузкия проток

Дипломатически маневри: Макрон отхвърли френско военно участие в Ормузкия проток

Позицията на френския президент обаче предизвика смесени реакции в Европа

Зеленски и Стуб координираха позициите си преди новия кръг от преговори

Зеленски и Стуб координираха позициите си преди новия кръг от преговори

Важно е взаимодействието в Европа да остане силно и сега има нови перспективи за сътрудничество, изтъква украинският президент