28 Ноември, 2024

Удар в Германия - откриха двата бронзови коня на Хитлер

Удар в Германия - откриха двата бронзови коня на Хитлер

Днес бяха открити двата бронзови коня, поръчани от Адолф Хитлер и красили райхсканцлерството в Берлин. Намерени са и ценни скулптури, на които фюрерът се наслаждавал в градината на канцлерството, пише КлубZ.

Произведенията на изкуството изчезнаха преди 26 години. Всички опити досега да бъдат открити, се оказаха напразни. Днес те бяха  намерени при спецакция в цяла Германия, при която са извършени масирани обиски в домове, офиси и складове на 7 заподозрени лица.

Бронзовите коне, изваяни в естествен ръст, бяха намерени в склад на предприемач в град Бад Дюркхайм, в западнага федерална провинция Ренания-Пфалц. Творбите са дело на именития скулптор Йозеф Торак (1889-1952). Той ги е изработил през 1939 г. по изрична поръчка на Хитлер, за да красят фасадата на новопостроеното райхсканцлерство в Берлин.

В същия склад униформените се натъкнаха и на две скултури на жени, изваяни от друг именит творец – Фриц Климш (1870–1960). Те са се намирали в градината зад правителствената централа на фюрера.

Четирите творби до 1988 г. са се намирали на голяма спортна площадка на съветска казарма в Еберсвалде, недалеч от Източен Берлин. Година по-късно те изчезват безследно. До днес.

Известна е манията на Хитлер да превърне Берлин в световна столица с името Германия. Осъществяването на гигантския проект е възложено на любимия му архитект Алберт Шпеер (1905–1981), който е безспорен талант. А пропо – неговият син със същото име днес е един от водещите архитекти на Германия.

Шпеер-старши издирва най-добрите скулптори в Райха. Те сътворяват хиляди произведения в естествени и дори в свръхестествени размери – коне, атлети и герои от митологията. Всичко трябва да внушава величието на райха и надмощието на арийската раса.

Йозеф Торак е фаворитът на Хитлер. Хонорарите му се изчисляват на над 25 милиона райхсмарки - колосална за времето си сума. Предоставено му е било специално ателие без да заплаща наем. За творбите си той използва бронз и скъп мрамор, предоставени му от властта.

През 1943 г. Хитлер вече е дълбоко разколебан, че ще може да осъществи идеята си за изграждане на столицата Германия. Той нарежда много от скулптурите да бъдат укрити в бункер на 20 километра източно от Берлин.

Германия капитулира, руснаците слагат ръка на творбите и много от тях поемат към Москва. Някои обаче остават за казармите в ГДР. Така двата бронзови коня попадат в Еберсвалде. Те за първи път са показани там през 1950 г. и до март 1989 г. красят спортната площадка на съветска казарма. После изчезват.

Плъзват версии за новото им местонахождение – руснаците са ги прибрали в Москва, продадени са на висока цена на колекционер от Западна Германия, откраднал ги е човек от Политбюро, за да се обогати.

Като най-вероятна се приема версията, че Александер Шалк-Голодковски ги е продал по нареждане на лидера на ГДР Ерих Хонекер. Голодковски беше известен като човек, осигуряващ чрез сделки западна валута за ГДР.

Каква е истината, може някога да се разбере. Сега възниква друг въпрос – кой е собственикът на откритите скулптури? Дали това е сегашната Германия като държава, възникнала върху развалините на Третия райх, или наследниците на именитите творци.

Сподели:
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав

 Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство