Очаква се гръцкото правителство да оцелее след вота днес.
Извън парламента, неколкостотин души протестираха срещу споразумението, което ще преименува северната съседка на Гърция в Северна Македония в замяна на това Гърция да вдигне ветото си по присъединяването на Македония към НАТО и към Европейския съюз, цитира "Фокус".
Каква е цялата врява около промяната на името на Македония? Да се върнем при Александър Велики.
Гърците като миньора Георгиос Папавасилиу, на 54 г., който живее в северната част на гръцката област Македония, казват, че само хората, живеещи в неговата област, трябва да бъдат известни като македонци, защото са потомци на легендарния древен цар-войн. И въпреки че движението на населението на Балканите се извършва от хиляди години - оставяйки смесено етническо наследство днес - той казва, че хората в Република Македония са етнически славяни или албанци, но не и гърци.
„Аз бих се съгласил само на име, което не включва думата Македония“, заяви той. „Иначе, ако също като Бивша югославска република Македония, Индия иска да бъде наречена Македония, те биха могли, тъй като Александър Велики също е достигнал и завладял Индия.“
Отвъд границата, в Скопие протестиращите се събираха пред парламента тази седмица, за да поискат референдум, защото се противопоставят и на промяната на името. Хората тук искат да бъдат известни като македонци, защото това е ключът към тяхното развито чувство за самосъзнание, като нация.
Това е така, защото Бившата югославска република Македония (БЮРМ) е сравнително нова страна, една от седемте, формирана след разпадането на Югославия през 90-те години.
„Тези нови страни се нуждаят от национализъм, за да изградят в известен смисъл собствената си национална история и собствената си национална уникалност“, сочи Анастасия Каракасиду, професор по антропология във американския Колеж „Уесли“.
„Държави като Гърция и България са преминали през своята национална идеологическа конструкция много по-рано и чувстват заплаха от тези нови страни“, допълни тя. Каракасиду вярва, че новото име, „Северна Македония“, е добро решение и за двете страни. „Името е различно и не е различно. Логично не е много различно. Но емоционално казано, това е различно за гръцкия народ“, допълва експертът. Това е различно и за тези в Скопие.
„Не мисля, че това ще мине спокойно, тъй като това е много чувствителен и емоционален въпрос за повечето македонци“, заяви Филип Нелковски, 39-годишен бизнес консултант в Скопие. “Каквото и да е споразумението, то няма да сложи край на проблема със спора за името.“, убеден е той.
Споразумението може да отнеме известно време и се очакват още повече протести от двете страни на границата.
И освен това присъства и историческо недоверие.
„Не мисля, че някой трябва или може да твърди, че е директен потомък на Александър Велики“, заяви Каракасиду, говорейки от дома на баба си в Солун в сърцето на гръцката Македония. „Тъй като Република Македония е сравнително нова нация, това е по-важно за тях, а гърците също трябва да преодолеят сантимента си към древните елини“.
"Мисля, че трябва да оставим Александър Велики сам“, заключва експертът.
Още от Свят
Русия се закани с нови удари срещу Украйна заради атаките с ракети ATACMS
Русия обеща да отговори на последните удари с ракети ATACMS на Украйна
The Washington Post: Джо Байдън бърза да укрепи позициите на Украйна преди Доналд Тръмп да встъпи в длъжност
Той може би е вдъхнал смелост на Москва, като не е изпратил по-мощно оръжие на Киев по-рано
Китай отмени визите за България и за още 8 европейски страни
Схемата за безвизово пътуване беше разширявана поетапно.