Хиляди чехи протестираха в Прага и в още стотина населени места в страната. По този начин те изразиха несъгласието си с планираната за днес смяна на министъра на правосъдието.
Днес министърът на правосъдието Ян Кнежинек трябва да бъде сменен на поста със смятаната за приближена на президента Милош Земан Мария Бенешова.
Рокадата предизвика масово недоволство и хиляди чехи излязоха на протест, организиран от мрежата "Милион моменти за демокрация".
Протестиращите изразиха подкрепа за независимостта на съдебната система и поискаха премиерът Андрей Бабиш да бъде разследван за корупция и злоупотреба с европейски фондове.
Смяната на министъра съвпада с очакваното решение на прокуратурата дали да предяви обвинения на Бабиш, а протестиращи и опозиция смятат, че по този начин ще се повлияе върху случая.
Новото назначение в министерството на правосъдието се приема със съмнения и от Съюза на съдиите в страната.
Още от Свят
Зеленски: ОАЕ може да помогнат на Украйна за сигурността в Черно море
„Украйна винаги помага на онези, които помагат на нас. През тази година украинците оказаха съществен принос за сигурността на нашите партньори в Персийския залив“, добави държавният глава
В Москва взривиха ресторант! Главнокомандващият на Въздушно-космическите сили празнувал рожден ден?
По думите на очевидец, разговарял с ASTRA, до ресторанта били паркирани множество автомобили с черни военни регистрационни номера. Освен това в района се намирал автобус на Росгвардия.
ZEIT: Войната между Украйна и Русия навлиза във фаза на максимална ескалация с глобални последици
"Все по-интензивната въздушна и морска война вече оказва сериозно влияние върху световната търговия, цените на храните и енергийните доставки", пише изданиетво.