Гръцките избиратели ще гласуват днес в двойни избори - за 21 европейски депутати, но и за органи на местното самоуправление.
Местата в Европарламента ще бъдат разпределени по пропорционалната избирателна система. Всеки избирател може да изрази преференция за до четирима кандидати от листата, която подкрепя. Гърците, които ще гласуват в други страни членки на ЕС, обаче гласуваха в събота, на 25 май.
Право да гласуват имат гръцките граждани, които навършват 17 години през годината на изборите, а да бъдат избирани - навършилите 25 години.
Официално в Гърция гласуването е задължително. На миналите избори за Европейски парламент през 2014 г. управляващата в момента СИРИЗА спечели най-голям брой от гласовете, но проучванията на общественото мнение засега дават преднина на тези избори на опозиционната дясноцентристка Нова демокрация.
За настоящите европейски избори в Гърция са се регистрирали 40 партии и коалиции.
Около 641 хиляди кипърски избиратели ще изберат шестима депутати в Европейския парламент. Освен кипърските граждани, за участие на изборите за евродепутати в Кипър са регистрирани малко над 10 хиляди граждани на други страни членки на ЕС. Най-голям брой такива чуждестранни избиратели са регистрирани от Гърция, България, Румъния, Великобритания и Полша. Конкретният брой на българските граждани, които заемат второ място сред чужденците - кипърски избиратели, е 1572.
Всички евроизбори от влизането на Република Кипър в ЕС през 2004 г. досега са печелени от консервативната партия Демократически сбор. Право на глас обаче имат и над 81 хиляди кипърски турци, интересът на които към участие в евроизборите постоянно нараства. Очаква се да гласуват около 4 хиляди от тях, но някои не изключват да гласуват и до 10 хиляди. Според анализаторите по-активно участие на кипърските турци може да окаже значително въздействие на резултатите, които, според социологическите проучвания, отново ще изведат на първо място Демократическия сбор.
Общо 3 831 389 хърватски избиратели имат право да гласуват днес за 12-те представители на страната в Европейския парламент, според данни на министерството на публичната администрация.
От министерството уточниха, че 3 677 031 гласоподаватели са регистрирани в Хърватия, а 154 358 - в чужбина, като най-много са хърватските избиратели в Босна и Херцеговина (84 700), следвани от тези в Сърбия (27 400) и в Германия (16 100).
Гласуване за хърватски евродепутати ще бъде организирано в чужбина в 119 избирателни секции в 46 държави, сред които 41 в Босна и Херцеговина, съобщи министерството.
В съседна Словения около 1,6 милиона граждани, имащи право на глас, ще могат да изберат 8-те словенски депутати, които ще представляват страната в Европейския парламент.
Днес румънците ще избират своите представители в Европейския парламент и ще гласуват на референдум за правосъдието, свикан от президента Клаус Йоханис. Гласуването ще става в едни и същи избирателни секции, с едни и същи печати, с три бюлетини, които ще се подават в различни урни.
Избирателните секции ще бъдат отворени от 7,00 до 21,00 ч. В чужбина ще може да се гласува в същия времеви отрязък, но по местно време.
В днешния вот ще бъдат избрани 32 представители на Румъния в Европейския парламент за мандат от пет години. Гласуването е по пропорционалната система, тоест всяка партия ще получи мандати пропорционално на получените гласове.
Президентът Клаус Йоханис свика на същата дата консултативен референдум с два въпроса: "Съгласни ли сте със забрана на амнистията и помилването за корупционни престъпления?" и "Съгласни ли сте със забрана на извънредните правителствени постановления в сферата на престъпленията, наказанията и съдебната организация и с разширяване на правото за атакуване на такива постановления директно в Конституционния съд?".
Референдумът ще бъде валиден, ако в него участват най-малко 30 процента от броя на гласоподавателите, вписани в постоянните избирателни списъци. Резултатът от референдума се признава за валиден, ако най-малко 25 процента от лицата, вписани в постоянните избирателни списъци, са подкрепили дадена опция.
Още от Свят
Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна
"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"