26 Декември, 2025

В​ицепрезидентът на САЩ: Трябва да се изправим срещу руската агресия

В​ицепрезидентът на САЩ: Трябва да се изправим срещу руската агресия

Международната общност трябва да се изправи срещу руската агресия, заяви в Киев вицепрезидентът на САЩ Джо Байдън, който избра Украйна за последната си визита, преди да напусне поста, за да подчертае специалното внимание, което администрацията на Обама й отделяше, предаде Ройтерс, цитирана от БТА. 

Байдън призова следващия президент Доналд Тръмп да оказва силна подкрепа на Украйна.
"Вие се борите както срещу корупцията, така и срещу непрекъснатата агресия на Кремъл", заяви той на съвместна пресконференция с украинския президент Петро Порошенко. "Международната общност трябва да продължи да показва единство срещу руската агресия", добави Байдън.
През мандата на Обама САЩ отделиха значителни средства, за да помогнат на Украйна да изведе до успешен край бунта през 2013-2014 г., който принуди подкрепяния от Кремъл президент Виктор Янукович да избяга. Американската подкрепа за Украйна, включваща санкции срещу Русия поради анексирането на Крим и сепаратисткия конфликт, доведе до най-сериозното влошаване на руско-американските отношения от времето на Студената война, припомня Ройтерс.
Байдън беше водещата фигура в отношенията с Украйна. След смяната на властта в страната той посети Киев пет пъти. Американският вицепрезидент поддържаше толкова редовни телефонни контакти с украински лидери, че се пошегува, че говори с тях повече, отколкото със съпругата си.
Въпреки значителната финансова помощ, САЩ отказаха да доставят оръжие на Украйна за борбата със сепаратистите в Източна Украйна, припомня Франс прес.
По-късно днес Байдън ще замине за швейцарския град Давос, където утре се открива Световният икономически форум.

Сподели:

Коментари (0)

Обкръжението на Тръмп силно се е объркало!  Смята Русия за „Елдорадо“ или  Изумрудният град  за бизнеса, но...

Обкръжението на Тръмп силно се е объркало! Смята Русия за „Елдорадо“ или Изумрудният град за бизнеса, но...

По думите на инвеститори, в автократичната система на Владимир Путин чуждестранният бизнес може да загуби активите си или дори свободата си.

Съобщиха къде и кога ще се срещнат Тръмп и Зеленски

Съобщиха къде и кога ще се срещнат Тръмп и Зеленски

По-рано днес Зеленски потвърди, че „в най-близко време“ ще се срещне с Тръмп. Той обаче не уточни датата и мястото на срещата

Руската армия получи последната за тази година партида изтребители Су-35

Руската армия получи последната за тази година партида изтребители Су-35

Точният брой на самолетите в новата партида не се разкрива. Представените фотографии позволяват да се предположи, че армията на РФ може да е получила два или три нови Су-35С