Властите в Осло са премахнали 166 незаконни лагера, повечето обитавани от българи и румънци, съобщи кметът на норвежката столица.
По думите му, се увеличават оплакванията от агресивни просяци.
Властите в Осло ще похарчат близо 15 милиона норвежки крони - около 1,7 милиона долара за справяне с проблемите с просията и бездомните хора. Освен това, ще поискат от норвежкото правителство да предприеме стъпки за промяна в европейските правила, така че хората, които идват в страната, да бъдат задължени да се регистрират.
Швеция и Норвегия решиха да удължат граничния контрол с още шест месеца. Така, паспортният контрол по границите на страните с други държави от Шенгенското пространство за свободно движение ще остане в сила до 11 ноември.
Министърът на правосъдието на Норвегия заяви, че тази мярка е необходима, предвид настоящата миграционна ситуация. В началото на месеца Европейската комисия препоръча на страните членки на Европейския съюз да започнат поетапно отпадане на паспортния контрол по границите в Шенгенското пространство.
Заради оставащите в Гърция голям брой нелегални имигранти обаче тя разреши контролът да получи последно удължение с още половин година. Такава мярка предприеха Австрия, Германия, Дания и Швеция, както и Норвегия, която не членува в Евросъюза, но е част от Шенген. През 2015 година в Швеция, чието население е близо 10 милиона души, дойдоха над 160 хиляди мигранти. Това е най-високият брой в Европа на глава от населението.
Още от Свят
Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна
"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"