7 Декември, 2025

В Париж се споразумяха: Ограничават глобалното затопляне под 2 градуса

В Париж се споразумяха: Ограничават глобалното затопляне под 2 градуса

Френското председателство на конференцията на ООН за климата представи окончателния проект за споразумение за борба с климатичните промени. Това стана пред 195-те страни участнички, предаде Франс прес. Френският външен министър Лоран Фабиюс каза, че проектът за споразумение е амбициозен, балансиран и законово обвързващ, съобщи Ройтерс.

"Стигнахме почти до края на пътя и вероятно до началото на друг път", каза Фабиюс на пленарната сесия, с приглушен глас и почти през сълзи, посочва АФП. Проектът предвижда ограничаване на глобалното затопляне доста под 2 градуса, и ще се опита да го ограничи до 1,5 градуса, продължи Фабиюс, цитиран от Ройтерс. Текстът предвижда преглед на всеки пет години на националните планове за ограничаване на затоплянето. Определен е таван от 100 милиарда долара финансиране за развиващите се страни до 2020 г., каза Лоран Фабиюс.

Сподели:

Коментари (0)

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Полският външен министър отбелязва, че посланието на Мъск за премахване на ЕС е харесано от скандалния експрезидент на Русия Дмитрий Медведев, който пише в коментарите: „Точно така.“

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

По трагична ирония семейство Митал помага за доставката на ракетите, които редовно поразяват собствения му стоманодобивен завод в Кривий Риг.

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Местните жители са чули рева на самолет, летящ към границата преди експлозията. Самата експлозия е била толкова мощна, че е последвал „дъжд“ от шрапнели, пръст и камъни.