Великобритания няма да започне преговорите за излизането си от Европейския съюз преди края на годината. Това обяви британският премиер Тереза Мей след края на срещата на върха на Г-20 в Китай.
По думите на Мей, преди напускането била необходима известна подготовка за договаряне на споразумение за бъдещите отношения на страната с ЕС. Британският премиер даде да се разбере, че иска нова система, която да даде на нейното правителство контрол върху миграцията.
Мей се обяви против досегашния модел, при който кандидатите за пребиваване във Великобритания са подбирани въз основа на критерии. Тази система дава възможност за злоупотреби, посочи тя и даде пример с мигранти, които са изопачили в своя полза правилата за получаване на студентска виза, случаи, за които й разказали служители на лондонското летище "Хийтроу".
Тереза Мей увери също така, че Великобритания все още вдъхва доверие в икономически план, въпреки предстоящия напускане на ЕС. Британският премиер посочи, че австралийският министър на търговията ще посети страната тази седмица за проучвателни разговори за търговска сделка. Индия, Мексико, Южна Корея и Сингапур освен това са дали да се разбере, че ще приветстват преговори за премахване на двустранните търговски бариери с Великобритания.
Японският премиер Шиндзо Абе обаче казал на британската си колега, че иска по-голяма предсказуемост за нейните планове за бъдещето на страната й извън ЕС. Междувременно британският военен министър Майкъл Фалън обяви, чеВеликобритания възнамерява да остане главен актьор в европейската отбрана. Редица източноевропейски страни членки на ЕС се опасяват от евентуалното отслабване на тази роля на Великобритания на фона агресивното според тях поведение на Русия.
Още от Свят
Руски балистични ракети удариха Киев часове след разговорите между Зеленски и Тръмп
Властите в североизточния украински град Суми казаха, че един човек е бил убит при атака с дрон. В по-голямата част от Украйна е обявена въздушна тревога.
Тръмп с неочакван удар по Кремъл на срещата на Г-7 във Франция
Американският президент заяви на срещата на върха, че Москва губи повече войници и плаща по-висока цена като агресор в конфликта, но отказа да каже дали ще наложи нови санкции срещу Русия
Огромни стълбове черен дим видяха жителите на Москва, те се от рафинерията в Капот
Видеоклиповете, които се появиха онлайн, показват множество пожари, бушуващи в нефтопреработвателната фабрика Капотня. Огромни стълбове черен дим се издигат над града, видими от всички страни на Москва.