Първа група от 14 деца пристигна във Великобритания вчера от затворения бежански лагер край френския град Кале, станал пословичен с мизерията и ужасяващите условия на живот и който предстои да бъде закрит, предаде БТА. Прехвърлянето на децата е в изпълнение на постигнатото на 10 октомври споразумение между Париж и Лондон,според което Великобритания ще приеме останали без придружител деца от лагера.
Автобусът с децата на възраст между 14 и 17 години, придружени от британски правителствени служители, пристигна в южния лондонски квартал Кройдън. Посрещнаха ги хуманитарни работници и религиозни деятели, които им предложиха своята помощ.
Всички те имат родители или близки във Великобритания и досега британското правителство отказваше събиране на семействата им. След натиск от френска страна обаче Лондон склони да ги приеме след поправка в британското имиграционно законодателство, станала известна като "поправката Дъбс". Тя бе предложена от британския политик Алф Дъбс, пристигнал преди години в страната като дете на еврейски бежанци, търсещи спасение от нацисткия Холокост.
Не е известно колко точно деца ще приеме Великобритания съгласно споразумението с Франция. Според британското вътрешно министерство засега са одобрени 80 деца, които трябва да пристигнат от Кале до края на годината.
По данни на Червения кръст от общо около 1 000 непридружени деца в лагера край Кале, известен като джунглата, около 178 имат установени връзки със семейства, намиращи се във Великобритания.
Още от Свят
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.
Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС
Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс
Кремъл в криза: Нуждаем се от мигранти да запълним недостига на работна ръка
Имаме напрегната демографска ситуация, живеем в най-голямата държава в света, но не сме толкова много, казва Дмитрий Песков