Великобритания е близо до споразумение, което ще позволи на страната да блокира достъпа до социални помощи за срок до четири години за пристигащите от други страни на ЕС работници.
На страната ще бъде позволено да сложи "аварийна спирачка" на социалните помощи, е съобщил източник, който е в течение с преговорите между Великобритания и ЕС, цитиран от Би Би Си. Страната обаче ще трябва да докаже, че социалната й система е подложена на извънреден натиск. Ще нужно и одобрение с мнозинство от страните от ЕС.
Новите правила, по които се преговоря, ще важат за всички страни-членки на ЕС, не само за Великобритания, като решението дали може да се използва аварийната спирачка ще бъде на правителствата на ЕС, а не на Брюскел.
Днес премиерът Дейвид Камерън пристига в Брюксел за преговори по договаряне членството на Великобритания в ЕС. Едно от основните му искания за реформи е именно ограничаването на социални помощи за имигранти от ЕС, с което се цели намаляване на притока на работниците, пристигащи в Обединеното кралство. Това искане обаче срещна остра опозиция в ЕС.
При обсъждането на споразумението, Европейската комисия ще извърши проучване дали спирането на изплащания на обезщетения е приемливо. Тя има право да инициира приемането на съответното законодателство, но окончателно одобрение може да има само след решение на мнозинството на Съюза.
По време на преговорите между Камерън и председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер в петък споразумението с Великобритания ще бъде разгледано в цялостност, а не само най-спорните искания на премиера по въпросите на миграцията. След достигане на споразумение по предложените от Камерън реформи, Великобритания трябва да проведе референдум за членството си в ЕС до края на 2017 г.
Очаква се през уикенда британският премиер да се срещне на работна вечеря с председателя на Европейския съвет Доналд Туск на Даунинг стрийт, както и да проведе разговори с германския канцлер Ангела Меркел преди срещата на върха на 18 февруари.
В началото на следващата седмица Туск трябва да разпрати писмени предложения за реформи до останалите 27 страни членки на ЕС, за да може на срещата на върха на съюза на 18 и 19 февруари в Брюксел да бъдат изгладени оставащите разногласия.
Четирите искания за реформа, които отправи Великобритания към ЕС:
- признаване, че общността е мултивалутен съюз;
- повишаване конкурентоспособността на участващите в него страни;
- разширяване пълномощията на националните парламенти;
- затягане на миграционното законодателство, като се блокира за срок от четири години достъпът до социални помощи на пристигащи във Великобритания мигранти от ЕС.
Още от Свят
Ердоган в разговор с Путин - иска да увеличи търговията на Турция с Русия
Макар че бързо осъди нахлуването на Русия в Украйна, Турция обяви неутрална позиция във войната
Арменската федерация вдигна ръце от Краснобаева – обиждала треньорите и изпадала в истерия
Арменската федерация вдигна ръце от Краснобаева – обиждала треньорите и изпадала в истерия
Румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата; трябвало да охранява избирателна секция
Румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата; трябвало да охранява избирателна секция