Повод за изявлението й стана вчерашното изказване на френския министър на вътрешните работи Манюел Валс, че ромите трябва да бъдат върнати от Франция в България и Румъния, защото не искат и не могат да се интегрират в местното общество.
"Ако не се лъжа, във Франция се усеща атмосферата на изборите. Всеки път, когато политиците не искат да говорят за важните неща като бюджета или дълговете, се обръщат към ромите”, посочи Рединг, имайки предвид предстоящите догодина местни избори във Франция, които съвпадат с изборите за европейски парламент.
Еврокомисарката припомни, че има европейски правила, които са подписани от Франция – правила за свободно движение на европейските граждани. Според тях става дума не за роми, а за хора. Те могат да бъдат върнати само чрез съдебно решение, ако са направили нещо, което е в разрез със законите в дадената държава, коментира Вивиан Рединг.
Заместник-председателят на ЕК подчерта още, че Франция е приела национална стратегия за интеграция на ромите и че европейските средства за тази цел не отиват там, закъдето са предназначени - в проблемните общини. На разположение на страните членки на ЕС има 50 милиарда евро, уточни Рединг.
Критика към апела на Валс отправиха и някои политически лидери. От Френската комунистическа партия определиха изявлението на френския вътрешен министър като "ксенофобско".
Самата Социалистическа партия и представители от правителството също не спестиха критиките си към Манюел Валс. Министърът на продуктивното възстановяване Арно Монбург определи думите на Валс като "прекалени" и заяви, че трябва да бъдат поправени.
"Смятам, че не съществува теория, според която една общност или човек с определен произход да не може да се интегрира”, заяви той.
Критиките обаче не стреснаха Манюел Валс, който в сряда каза, че не би променил нищо във вчерашното си изявление. Според него думите му шокират хората, които не са запознати с проблема.
"Не трябва да дискриминираме никого, но и не трябва да си затваряме очите”, заяви Валс, цитиран от "Фокус".
По думите му чуждестранните роми във Франция живеят в лоши условия, що се отнася до сигурността и здравословната среда.
На обвиненията, че позицията му е твърде дясна (министърът е член на лявото френско социалистическо правителство, което по-рано критикуваше за подобни изявления и действия предишния президент Никола Саркози и предишния кабинет – бел. ред.), той отговори: "Да бъдеш с леви възгледи, означава да се противопоставяш на мизерията и на биваците, в които са струпани семействата. Лявото означава и да се противопоставяш на злоупотребата на мафията с чуждата бедност и с децата".
Зад позицията на Валс застана влиятелен член на управляващата партия – кмета на Париж Бертран Деланое, който от началото на годината е поискал премахването на 18 лагера в столицата.
Според статистиката 20 хиляди роми, предимно от България и Румъния, живеят във Франция. През 2012 година френските власти са върнали в страните им 12 800 румънци и българи, а общо 37 000 са били ескортирани до границите на Франция.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства