Излезе традиционната тазгодишна класация на милиардерите на Forbes. Русия има 88 представители. Страната е на пето място по този показател като пред нея по брой на милиардерите се нареждат САЩ (541), Китай (223), Германия (103) и Индия (90). Само десетимата най-богати руснаци разполагат с над 127 млрд. долара, според изданието.
Ето кои са те:
10. Михаил Прохоров – 9.9 млрд. долара Михаил Прохоров е банкер, спортист, метален магнат, плейбой, инвеститор, медиен играч, а политик, собственик на отбора от НБА Бруклин Нетс, а сега отново политик. В началото на 2013 г. той продаде 37.8-процентния си дял от Polyus Gold International Ltd. за 3.6 млрд. долара. През декември 2013 г. купи 27% процента от Uralkali. През 2015 г. пък Прохоров започна преговори за продажбата на Бруклин Нетс като отборът се оценява на 1.5 млрд. долара. 9. Генади Тимченко – 10.7 млрд. долара Тимченко притежава дялов в най-различни газови, транспортни и строителни компании. Сред неговите компании са Novatek, Sibur Holding, Transoil, строителната STG Group и застрахователната компания Sogaz. Той е считан за един от най-влиятелните хора в Русия. Тимченко е в близки отношения с Владимит Путин и бе включен в санкциите, наложени от САЩ като наказание на Русия заради интервенцията й в Украйна.
8. Владимир Лисин – 11.6 млрд. долара Владимир Лисин натрупва състоянието си от стоманодобив, железници и логистика. Първата му работа е като механик в мина за въглища, а след това работи в металургичния сектор. През 1991 г., когато шефът му е назначен за министър на металургията, Лисин идва с него в Москва. Година по-късно, той се присъединява към група трейдъри на име Trans-World Group, който впоследствие контролират износът на алуминий и стомана на Русия. Той ръководи заводите и когато всеки от партньорите поема по своя път през 2000 г. Лисин получава мажоритарния дял в Novolipetsk, която в момента е най-големият производител на стомана в Русия. Вижте още: Алишер Усманов вече не е най-богатия руснак
7. Леонид Микелсон – 11.7 млрд. долара Леонид Микелсон е основният акционер на производителя на природен газ Novatek, на химическата компания Sibur и на банка Pervy Obyedinenny. През юли 2014 г. САЩ и ЕС наложиха санкции на Novatek в опит да принудят Русия да излезе от конфликта в Източна Украйна. Партньорът на Микелсон в Novatek и Sibur е Генади Тимченко, който също е обект на санкции. 6. Вагит Алекперов – 12.2 млрд. долара Вагит Алекперов оглавява Lukoil, най-голямата руска независима петролна компания, която разработва огромното петролното поле Западна Курна – 2 в Ирак, което е едно от най-големите в света. Добивът на петрол там започна през март 2014 г. Алекперов не е от приближените до Путин, но Lukoil, в която той контролира близо 25% бе засегната от щатските санкции през септември 2014 г. и бе принудена да свие инвестиционната си програма.
6. Вагит Алекперов – 12.2 млрд. долара Вагит Алекперов оглавява Lukoil, най-голямата руска независима петролна компания, която разработва огромното петролното поле Западна Курна – 2 в Ирак, което е едно от най-големите в света. Добивът на петрол там започна през март 2014 г. Алекперов не е от приближените до Путин, но Lukoil, в която той контролира близо 25% бе засегната от щатските санкции през септември 2014 г. и бе принудена да свие инвестиционната си програма.
5. Алексей Мордашов - 13 млрд. долара В средата на януари 2015 г. стоманеният магнат Алексей Мордашов се срещна с Путин и обеща, че ще избягва инвестиции, които руския президент би сметнал за неблагоразумни. Мордашов обяви, че неговата стоманена компания Severstal е разпродала всичките си подразделения в Северна Америка и се концентрира върху активите си в Русия.
4. Виктор Векселберг -14.2 млрд. долара Руското правителство избра Виктор Векселберг да оглави иновационния център Сколково, който е опитът на Русия да създаде собствена Силициева долина. Откакто проектът започна през 2010 г. три от компаниите на Векселберг са получили средства от държавния фонд за Сколово. През 2013 г. заедно с Михаил Фридман и Леонард Блаватник, Векселберг продаде 50-процентен дял в TNK-BP на държавната Rosneft за 28 млрд. долара. Вескелберг получи 7 млрд. долара от сделката. Той похарчи част от парите за 25% от швейцарската стоманодобивна компания Schmolz+Bickenbach. Вижте още: Прекрасният живот на Роман Абрамович
3. Алишер Усманов – 14.4 млрд. долара Преди време Усманов бе най-богатият човек в Русия. Той притежава дялове в производителя на желязна руда у стомана Metalloinvest, във втория най-голям руски мобилен оператор MegaFon, и в Kommersant, най-големият бизнес ежедневник. Усманов също така е едни от първите инвеститори във Facebook. Той продаде акциите си през 2013 г., но в момента има дял в китайския гигант в онлайн търговията Alibab и е инвестирал 500 млн. долара в китайския производител на смартфони Xiaomi.
2. Михаил Фридман – 14.6 млрд. долара Заедно с други двама милиардери, Герман Кан и Алексей Кузмичев, Михаил Фридман контролира Alfa Group, най-голямата финансова и промишлена инвестиционна група в Русия. През 2013 г. заедно със своите партньори Виктор Векселберг и Леонард Блаватник Фридман продаде 50% от TNK-BP на държавната Rosneft за 28 млрд. долара. Той получи 5.1 млрд. долара от сделката.
1. Владимир Потанин – 15.4 млрд. долара Владимир Потанин е бивш служител в руското министерство за външноикономически отношения среща през 1991 г. бъдещия си партньор Михаил Прохоров, който по това време пък оглавява Международната банка за икономическо сътрудничество (МБИС). През 1993 г. двамата създават Uneximbank, която привлича клиентите на МБИС. Тя става и платформата за създаването на холдинговата компания Interros. След това двамата поемат контрола над металодобивния гигант Norilsk Nickel и над петролната компания Sidanco при спорни приватизационни обстоятелства. Потанин и Прихоров се разделят през 2007 г. По време на финансовата криза Потанин продава част от активите си като делът си в Polyus Gold. Активите му се управляват от Interros. Използвайки собствени пари и заеми Потанин построява ски курорта Rosa Hutor, който бе използван по време на зимните Олимпийски игри в Сочи през 2014 г. през май 2014 г. Потанин се разведе със съпругата си Наталия и се ожени отново. Наталия заведе дело срещу него за 50% от активите му, докато той й предлагаше 140 млн. долара. Извън челната десетка тази година остават Роман Абрамович (12-и с 9.1 млрд. долара), Дмитрий Риболовльов (14-и с 8.5 млрд. долара) и Олег Дерипаска (16-и с 6.2 млрд. долара).
Още от Свят
Швейцария оправда Credit Suisse по делото за пране на пари от наркобандата на Брендо
Бивша служителка е имала връзки с Евелин Банев - Брендо и други съдружници
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия
„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление
Паниката в Русия заради спада на рублата се разпространи и върху пазара на хранителни стоки
Анализаторите прогнозират, че в близко бъдеще цените на вносните продукти в Русия ще се увеличат средно с 15-20%, при условие че девалвацията на рублата спре