29 Март, 2026

Вселенският патриарх: Москва да признае, че украинският народ има право на автокефална църква

Вселенският патриарх: Москва да признае, че украинският народ има право на автокефална църква

Патриарх Вартоломей

Вселенският патриарх Вартоломей посъветва Руската православна църква да признае автокефалията на украинската църква, съобщава Proto thema.

Той подчертал, че Вселенската патриаршия се опитва да решия църковния пхроблем на Украйна, поради което е възвикнал конфликт със "сестринска църква".

"Когато нашите северни братя говорят за разкол, ние говорим ца любов. На РПЦ и е трудно да разбере, как така Вселенската патриаршия е освободила толкова много народи на Балканите, отслабвайки собственото си виляние, но признавайки тяхното право на вътрешно самоопределение. Москва също трябва да признае, че украинският народ, който по неканоничен начин е бил няколко века под юрисдикцията на РПЦ има право на автокефалия", заявил Вартоломей.

Припомняме, че на 11 октомври 2018 година Синодът на Вселенската патриаршия взе решение да бъде преоставена автокефалия на украинската църква след провеждането на обединителен събор.

Русия от своя страна скъса отношения с Вселенската патриаршия, заявявайки, че това е разкол в православната църква.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Иран с условие за край на войната – иска контрол над Ормузкия проток

Иран с условие за край на войната – иска контрол над Ормузкия проток

Сигнал за нарастващото значение на протока дава и Моджтаба Хаменей, който подчертава, че този натиск трябва да продължи да се използва.

Жълт код за значителни валежи е обявен в 9 области за неделя – 29 март

Жълт код за значителни валежи е обявен в 9 области за неделя – 29 март

На много места се очакват валежи, по-интензивни и значителни ще са през деня в Североизточна България. Р

Амфибийният кораб на САЩ USS Tripoli доплава до Близкия изток с 3 500 елитни морски пехотинци

Амфибийният кораб на САЩ USS Tripoli доплава до Близкия изток с 3 500 елитни морски пехотинци

Корабът е пристигнал в района на 27 март и е флагман на контингент от около 3 500 морски пехотинци и моряци на САЩ. С тях се включват транспортни и изтребителни самолети, както и амфибийни и тактически активи