Британският "Гардиън" публикува днес извадки от интервю на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер пред германския вестник "Ханделсблат" в навечерието на срещата на върха на ЕС в румънския град Сибиу. В типичния си оригинален стил Юнкер предупреждава, че европейците са загубили "колективното си либидо един за друг", след което добавя, че във "Великобритания булката - Европейският съюз - от самото начало е систематично охулвана, а после и отхвърлена".
Президентът на Еврокомисията, който предстои да напусне поста си през ноември, предлага и свой имагинерен анализ на състоянието на континента. Той смята, че изпълнителният орган на ЕС под неговото ръководство се е фокусирал върху "големите неща", придържайки се към "скромност в малките".
"Направих така, че комисията вече да не се бърка във всяка дребна подробност от живота на гражданите", - казва той. - Аз съм както изненадан, така и разочарован, че никой не забеляза това."
Три седмици преди изборите за Европейски парламент, бившият премиер на Люксембург признава, че възходът на евроскептичните партии е зловещ знак за континента.
"Ние не се обичаме", - отбеляза Юнкер. "Ние загубихме колективното си либидо. Пет или шест години след Втората световна война това либидо беше налице. И въпреки това днес трябва да е много по-лесно за европейците да се влюбват един в друг, отколкото през 1952 г.", коментира той.
Спирайки се на сагата около британското излизане от ЕС, той посочва:
"Брекзит е особен случай. Ако настройваш една страна цели 40 години с посланието, че нейното място фактически не е в ЕС, то решението за напускане е логичен резултат. Булката беше систематично охулвана, а накрая и отхвърлена", каза Юнкер. Посочвайки безизходицата по въпроса за Брекзит в британския парламент, той изтъква, че е нечестно спрямо европейските граждани вината за всеки провал на европейската демокрация да се стоварва върху Брюксел.
"Европейската комисия действа по най-добрия начин. Но тя не може да разреши всеки проблем, не може да компенсира слабостите на националните правителства и демокрациите в Европа. Погледнете Обединеното кралство. Фактът, че опозицията и правителството там едва сега, три години след референдума за Брекзит, започнаха да разговарят, едва ли е знак за силата на британската демокрация", подчерта Юнкер.
"Гардиън" се спира подробно и на едно интересно социологическо проучване на Острова. Резултатите от него бяха оповестени току-що и са много показателни. То констатира, че британците вярват в ползите от имиграцията повече, отколкото всяка друга от големите европейски страни. Почти половината от тях са убедени, че имигрантите са нещо положително, или поне безвредно за страната.
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство