Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер остави без ресори в Европейската комисия двамата нови еврокомисари, изпратени от Румъния и от Естония. Кадри Симсон от Естония и румънецът Йоан Мирча Пашку трябва да заменят до края на октомври напусналите, за да станат евродепутати Андрус Ансип и Корина Крецу.
Двамата бяха номинирани от своите правителства въпреки, че Юнкер ги помоли да не изпращат замяна, тъй като до края на мандата на Еврокомисията няма много време, повечето работа е приключена и те няма какво да правят. В писмо до страните членки Юнкер апелира те да икономисат и около 2 милиона евро на данъкоплатците - толкова ще струва наемането на служители за два комисарски кабинета, заплатите на еврокомисарите и доживотните пенсии, които те ще получават за трите си месеца служба.
Страните членки не се вслушаха в молбата, като Естония обясни, че Кадри Симсон, която е бивш икономически министър ще бъде кандидат за еврокомисар и за следващата Европейска комисия, съобщи Днес.бг.
След като днес се срещна с двамата кандидати за еврокомисари Юнкер съобщи, че е решил да не им дава ресори, тъй като нямало време да навлязат в тях. Досега Естония имаше вицепрезидентско място в Еврокомисията и дигиталния пазар, а Румъния - държеше еврофондовете. Двете портфолиа обаче бяха дадени на словака Марош Шефчович, който освен за енергетиката, вече отговаря и за цифровизацията. Австриецът Йоханес Хан пък прибави към разширяването и еврофондовете.
За първи път в историята еврокомисари са оставени без ресори. Те ще могат да помагат на колегите си в Комисията и да участват в седмичните й заседания, но няма да работят по собствени досиета.
“Председателят реши да не определя специфични ресори на двамата кандидати за комисари предвид малкото време, оставащо до края на мандата. Те ще могат обаче да участват в общите дейности и да участват в екипите по проекти”, съобщи Комисията.
Във вторник Съветът на председателите на комисии в Европейския парламент ще организира изслушвания с Кадри Симсон и Йоан Мирча Пашку, а в четвъртък евродепутатите ще гласуват кандидатурите им, след което те ще бъдат официално назначени от Съвета за членове на Европейската комисия.
Според европейското законодателство всяка страна член на ЕС има свой представител в Европейската комисия. Той се номинира от националното правителство, но председателят на Комисията разпределя ресорите, след интервю с кандидатите. След това те се явяват на изслушване в парламента, който може да ги одобри или да ги отхвърли, както стана с българската кандидатура на Румяна Желева.
При влизането на България и Румъния в ЕС по средата на първия мандат на комисията на Жозе-Мануел Барозу, той раздели вече съществуващи ресори и така България получи защитата на потребителите, а Румъния - културата. Дотогава те бяха части от по-големи ресори, държани от други комисари.
Прочети още на: https://www.dnes.bg/eu/2019/07/12/iunker-ostavi-rumyniia-i-estoniia-bez-resori-v-ek.416341
Следете с Фактор
Свят
Жозеп Борел призова за "незабавно прекратяване на огъня“ между Израел и "Хизбула"
- 14:27, 24 Ноември, 2024
Свят
Украинският посланик в Турция: Затварянето на проливите спаси Одеса и Миколаив от руска окупация
- 14:04, 24 Ноември, 2024
Свят
Групировката "Хизбула" обяви, че е атакувала израелска военноморска база
- 13:48, 24 Ноември, 2024
Още от Свят
The Guardian: Тръмп може да приеме условията на Путин за Украйна
Обкръжението му е готово да се съгласи, особено ако Русия прекъсне военните си отношения с Китай
Жозеп Борел призова за "незабавно прекратяване на огъня“ между Израел и "Хизбула"
"Пълно прилагане на Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН“
Украинското разузнаване потвърди: Руската федерация е разработила план, разделящ Украйна на три части
Кремъл вероятно ще се опита да предаде намеренията си на новата администрация на САЩ и Доналд Тръмп след като поеме властта