Председателят на ЕК Жан Клод Юнкер е отказал планираната за 26 февреари среща с македонския премиер Никола Груевски, заради скандала с незаконното подслушване на над 20 000 души.
Съобщението дойде от държавната информационна агенция МИА, но министърът на външните работи Никола Поповски отрече да има информация.
Новината обаче беше потвърдена от говорителката на ЕК Мина Андреева1, която заяви, чце заради развитието на политиченската ситуация в Македония е неуместно провеждането на такава среща.
Али Ахмети, лидерът албанския ДСИ, коалиционния партньор на ВМРО-ДПМНЕ, междувременно е изпратил писмо до комисарят по разширяването на ЕС, в което казва, че: "Ситуацията в Македония поражда загриженост, а демократичният капацитет на систуемата е изправен пред сериозно предизвикателство".
Ахмети настоява Комисията и Европарламентът да се включат с правни експерти и участници в разследването на подслушването, за да се осигури доверие, че ще има безпристрастно заключение.
Скандалът започна в началото на февруари, когато опозиционната македонска партия СДСМ заяви, че разполага с данни, че поне 20000 души са били записвани незаконно.
"Няма само разговори между Груевски и Сашо Миялков, всички с изключение на тези двама", обяви лидерът на партията Зоран Заев.
Освен директор на службата за сигурност, Миялков е и първи братовчед на Груевски.
Заев е подал сигнал, придружен със записи на около 300 телефонни разговори, обект на които е бил самият той.
Той твърди, че всички опозиционни лидери са били записвани и са докладвани лично на Груевски. Записвани са и лидери на други партии като Али Ахмети, Мандух Тачи и Любчо Георгиевски. Подслушвани са също бизнесмени, журналисти и обикновени граждани.
Подслушването е продължило поне 4 години.
Още от Свят
The Guardian: Тръмп може да приеме условията на Путин за Украйна
Обкръжението му е готово да се съгласи, особено ако Русия прекъсне военните си отношения с Китай
Жозеп Борел призова за "незабавно прекратяване на огъня“ между Израел и "Хизбула"
"Пълно прилагане на Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН“
Украинското разузнаване потвърди: Руската федерация е разработила план, разделящ Украйна на три части
Кремъл вероятно ще се опита да предаде намеренията си на новата администрация на САЩ и Доналд Тръмп след като поеме властта