28 Март, 2026

Захариева и Тимерманс обсъдиха перспективите за ЕС пред шестте страни от Западните Балкани

Захариева и Тимерманс обсъдиха перспективите за ЕС пред шестте страни от Западните Балкани

Двамата се обединиха около тезата, че стабилността на Западните Балкани е от ключово значение за Съюза

    Заместник министър-председателят и министър на външните работи Екатерина Захариева се срещна с първия заместник-председател на Европейската комисия Франс Тимерманс, съобщиха от Дирекция "Пресцентър" на Министерството на външните работи. 

    Двамата обсъдиха бъдещата си съвместна работа по време на Българското председателство на Съвета на ЕС. Министър Захариева ще председателства Съвета "Общи въпроси" (СОВ), чиято основна задача е да подготвя заседанията на Европейския съвет и да обсъжда редица хоризонтални въпроси от европейските политики, както и Съвета "Общи въпроси" по чл. 50, който обсъжда Брекзит. Зам.-председателят Тимерманс представлява комисията на двата съвета. 
    Захариева и Тимерманс обсъдиха някои от темите, които ще бъдат поставени на вниманието на СОВ, като въпроса с върховенството на закона в рамките на договорите, и перспективите пред шестте страни от Западните Балкани, които все още не са част от ЕС, включително включването на региона в редица политики, гарантиращи свързаност.
    Двамата се обединиха около тезата, че стабилността на Западните Балкани е от ключово значение за Съюза и затова е важно те да получат ясна европейска перспектива.

   
Сподели:

Коментари (0)

Амфибийният кораб на САЩ USS Tripoli доплава до Близкия изток с 3 500 елитни морски пехотинци

Амфибийният кораб на САЩ USS Tripoli доплава до Близкия изток с 3 500 елитни морски пехотинци

Корабът е пристигнал в района на 27 март и е флагман на контингент от около 3 500 морски пехотинци и моряци на САЩ. С тях се включват транспортни и изтребителни самолети, както и амфибийни и тактически активи

Орбан беше жестоко освиркан на митинг,  той обвини Украйна

Орбан беше жестоко освиркан на митинг, той обвини Украйна

Министър-председателят на Унгария обвини протестиращите в сътрудничество с украинските специални служби.

СЗО: 9 медици са убити и 7 са ранени при пет атаки в Южен Ливан

СЗО: 9 медици са убити и 7 са ранени при пет атаки в Южен Ливан

"Екипи от медицински служители, работещи в пет ливански села, днес бяха нападнати, докато изпълняват служебните си задължения на терен", посочи генералният секретар на световната организация