Заради делото "ЮКОС" Белгия запорира руски държавни активи във връзка с решение на международния съд в Хага, задължаващ Русия да изплати 50 млрд. долара на бившите собственици на ликвидирания петролен гигант ЮКОС.
Блокирани са общо 47 организации, банки и компании, регистрирани в района на Брюксел - белгийски, руски и международни, както и бюра на руски медии, които имат някакви отношения и с руската държава. Санкцията засяга още неправителствени структури и Брюкселската и Белгийска архиепископия на Руската православна църква, но не и руски дипломатически имоти.
Част от сумата - около 1.6 млрд. долара, трябва да се преведе по иска на компания "Юкос юнивърсъл лимитид". Руското министерство на правосъдието заяви, че ще обжалва пред белгийски съд действията на съдия-изпълнителите.
Според Тим Озбърн, ръководител на GML, представляваща интересите на бившите акционери на ЮКОС, ще продължат опитите за арест на руско имущество и в други държави, но всяка страна има различни процедури и темпове за изпълнението им. "Несъмнено ще арестуваме руски активи, тъй като Русия отказва да изпълни решението на съда", казва Озбърн пред РБК.
Мотивите на съдебните изпълнители са, че "има сериозни опасения относно възможността да бъде получена сумата поради системния отказ на Руската федерация да изпълнява произнесените срещу нея съдебни решения и отчитайки отношението на Русия към конкретната присъда". Москва неведнъж е определяла арбитражното решение като политическо и в бюджета на страната не са предвидени средства за изпълнението му, допълват съдия изпълнителите.
На 15 юни изтече срокът, в който Русия трябваше да представи на Съвета на Европа подробен план как ще изплати 1.86 млрд. евро на акционери на ЮКОС съгласно решение на Европейския съд за правата на човека. Депутати от всички парламентарни групи в Държавната Дума сезираха Конституционния съд с въпрос дали подобна присъда не нарушава суверенитета на страната.
Още от Свят
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия
„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление
Паниката в Русия заради спада на рублата се разпространи и върху пазара на хранителни стоки
Анализаторите прогнозират, че в близко бъдеще цените на вносните продукти в Русия ще се увеличат средно с 15-20%, при условие че девалвацията на рублата спре
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар