6 Декември, 2025

Заради съмнения за домашно насилие: Естонски министър подаде оставка след ден на поста

Заради съмнения за домашно насилие: Естонски министър подаде оставка след ден на поста

Марти Куузик

При полагането на клетва от Куузик президентът Керсти Калюлайд напусна парламента, така че той трябваше да поздрави празен стол

Бурната първа седмица на новото естонско правителство доведе до оставката на министър от крайната десница само след ден на поста, съобщи ВВС.

Крайнодясната Консервативна народна партия получи 5 поста във втория кабинет на Юри Ратас - лидер на Центристката партия, в който участват и консерваторите „Про Патриа“.  

За лидера на ЕКРЕ Март Хелме и сина му Мартин Хелме, които станаха съответно вътрешен и финансов министър, бе съобщено, че направили жестове, асоциирани с теорията за превъзходство на бялата раса при полагането на клетва в понеделник.

Съпартиецът им Марти Куузик, който стана министър на външната търговия, пък подаде оставка на следващия ден заради обвинения в домашно насилие.

Подозренията към Куузик започнаха в медиите, след което полицията започна разследване. Той отрича обвиненията заради започнатото от прокуратурата разследване подаде оставка.

При полагането на клетва от Куузик естонската президентка Керсти Калюлайд напусна парламента, така че той трябваше да поздрави празен стол.

ЕКРЕ, която стана трета сила на вота през март със 17,8 на сто от гласовете, призовава отдавна за референдум за членството в ЕС, но отрича да е срещу самото членство. Използва антимигрантска реторика и обещава да намали данъците.

Като част от кабинета ЕКРЕ има министри на външната търговия, околната среда, финансите, вътрешни работи и земеделие и храни. 
Сподели:

Коментари (0)

Мъск поиска ликвидацията на ЕС

Мъск поиска ликвидацията на ЕС

Неговата платформа Х беше глобена от ЕК, тъй като нарушава закона за цифровите услуги на Европейския съюз (DSA) в области, свързани с осигуряването на прозрачност на рекламите и достъпа на изследователите до отворени данни и информация.

Хакан Фидан: Сирийските демократични сили не смятат да се интегрират в структурите на сирийската държава

Хакан Фидан: Сирийските демократични сили не смятат да се интегрират в структурите на сирийската държава

Той заяви, че Турция не е дала „празен чек“ на сирийското правителство да репресира.

Награда за мир: Как ФИФА режисира новото шоу на Тръмп

Награда за мир: Как ФИФА режисира новото шоу на Тръмп

Тръмп и Инфантино използваха възможността за самореклама и маркетинг. В статута на ФИФА пише, че организацията трябва да е аполитична. Но ръководството ѝ тълкува това правило доста свободно, когато става въпрос за пари.