Станислав Белковски, Собеседник
Наскоро Владимир Путин ни напомни, че Русия сериозно се готви за голяма война. На съвещание в Кремъл президентът заявил, че всички големи и стратегически предприятия в Русия, независимо дали са държавни или частни, трябва да могат оперативно да увеличат производството на военна продукция.
"Способността на икономиката бързо да увеличава обемите отбранителна продукция и услуги в необходимото време е едно от най-важните условия за постигане на военна сигурност на страната".
Лидерът не пропуснал и познатото на всеки руснак още от детството словосъчетание "военни релси": именно върху тях трябва да бъде прехвърлена икономиката в случай на заплашващо ни "нещо".
Путин не е сам в своята военизирана реторика. Ние постоянно се сблъскваме с прецеденти на подготовка към големи военни действия с мобилизация на целия руски народ.
Включително децата
Ту депутатката Анна Кувичко снима видео с деца, облечени във военна униформа и пеещи буквално следното: "Ако главният командир ни призове в последен бой - чичко Путин, ние сме с теб" (Но если главный командир позовет в последний бой — дядя Вова, мы с тобой!)
А контент-анализът на този откъс ни кара да си мислим, че в приближаващата се война ние ще трябва по-скоро да загинем, отколкото да победим.
Или пък Министерството на образованието изпраща по всички градове и райони указания от 23 листа как образователният процес да бъде преведен в условията на военно време.
И други подобни - примерите са десетки. Питате се - това истина ли е, или е някакъв майтап? Естествено, че е истина.
Русия и така е във война
Като минимум от февруари 2014 година. Просто съвременната хибридна война не предполага непременно формалното обявяване на война и нахлуване в нечия територия с редовна армия.
"Вежливите хора" в Крим, въоръжените до зъби "миньори" и "трактористи" в Донбас и Луганск, диверсантите в Сърбия и Черна гора, хакерите, троловете и всякакви други такива - всички те са пълноценни воини в хибридната война.
Но главното е психологията на войната. В чиито плен, изглежда, е попаднал руският президент. И сега се стреми да насити с тази психология гладното (под)съзнание на руските граждани.
Известният военен стретег Карл фон Клаузевиц учи, че войната е продължение на политиката с други средтства.
Но моят опит ме е научил обратното: политиката е продължение на войната, заседнала в главата.
Войната е нещо просто и удобно. На нея може да и се припише всичко. Не трябва да се мисли за икономика, наука, култура, медицина. А и за каква демокрация и граждански свободи може да се говори в страна, която воюва? На война трябва да се оцзелява и то на всяка цена. Която ще заплати, съгласно висшия замисъл, исторически привикналия на всичко руски народ.
И ние, разбира се, няма да сме агресор, а миротворец. Ние просто ще сме принудени
да се отбраняваме от злодейския Запад,
подло решил да ни накаже, защото Русия се е изправила от колене.
Имате въпроси към властта? Не сега. Ще ги зададете след войната. Ако оцелеете. И ако оцелее страната.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства