1 Март, 2026

Жертвите на циклона "Фани" вече са 64

Жертвите на циклона "Фани" вече са 64

Броят на жертвите на мощния циклон, връхлетял източния индийски щат Одиша (бивш Ориса), по последни данни е достигнал 64 души, съобщиха днес местните власти, предаде БТА.

"Фани" връхлетя района на град Пури на 3 май с ветрове със скорост до 205 км/ч.

"Беше потвърдена смъртта на още 23 души вследствие на бурята, освен първоначалните 41. Повечето жертви са загинали при срутване на сгради и заради паднали дървета", заяви представител на спасителните служби.

"Само в района на Пури, понесъл основния удар на бурята, са установени 39 жертви. Броят им вероятно ще нарасне, защото може да бъдат открити още тела в отдалечени райони", каза той и добави, че близо 240 души са ранени. Стотици хиляди в най-силно засегнатите райони на Пури, Хурда и Кутак все още нямат ток, а снабдяването с питейна вода е нарушено. "Между 55 и 70 процента от електроснабдяването в Кутак и Хурда е възстановено, но в Пури все още няма ток", съобщи служителят на спасителната служба.

На хиляди хора, останали без дом, е осигурена храна от безплатни кухни, както и парични помощи и брезентови платнища за временен подслон. Властите са успели да евакуират 1,2 млн. души от Одиша в навечерието на бурята.

"Фани" (името означава "качулка" на кобра на бенгалски) е сред най-опустошителните бури, връхлетели страната през последните две десетилетия. Повече от 10 000 души загинаха вследствие на подобен циклон в същия щат през 1999 г., припомня ДПА. 

Сподели:

Коментари (0)

Пентагонът: Убити са трима американски военни при операцията в Иран

Пентагонът: Убити са трима американски военни при операцията в Иран

Това са първите известни жертви сред американския военен персонал, откакто САЩ започнаха масирани бомбардировки срещу Иран

Буданов: Русия се съгласи да приеме гаранциите за сигурност на САЩ за Украйна

Буданов: Русия се съгласи да приеме гаранциите за сигурност на САЩ за Украйна

„По отношение на гаранциите за сигурност руската страна заяви директно, че ще приеме гаранциите, които Съединените щати предлагат на Украйна – те нямат алтернатива.“

Украйна взриви 2 руски радара, удари складове за горива и боеприпаси

Украйна взриви 2 руски радара, удари складове за горива и боеприпаси

В нощта на 1 март украинските отбранителни сили унищожиха радар на зенитно-ракетната система С-300 близо до селището Мангуш и радар С-300В4 край Новокрасновка (временно окупирана територия на Донецка област)