24 Ноември, 2024

Зловещ тайфун заплашва АЕЦ “Фукушима”

Зловещ тайфун заплашва АЕЦ “Фукушима”

Очаква се природната стихия да достигне североизточното крайбрежие на страната рано в сряда. В момента Уифа, 26-ият тайфун за годината в Тихия океан, се намира на 260 километра от Южна Япония и се движи към архипелага с 25 км/ч.

Скоростта на съпътстващите ветрове достига 216 км/ч, посочва Франс прес. Вихърът ще премине над района на АЕЦ "Фукушима-1" и това предизвиква опасения от нови инциденти в авариралата японска атомна електроцентрала.

"Това е най-силният тайфун за последните 10 години, който ще премине през региона Канто (Токио и околностите му)", заяви Хироюки Учида, главен анализатор наметерологичната агенция.

Заради предупрежденията за проливни дъждове и силни ветрове, операторът на централата във Фукушима Tokyo Electric Power Ко (TEPCO), заяви, че се подготвят за бурята след серия на изтичане на радиация от замърсена вода.

"Правим подготовка за правилното управление на замърсената вода. Ще наблюдаваме местата, които биха могли да пострадат от бурята и съпътстващата буря", каза говорител на компанията. Работа на територията на електроцентралата, както и в крайбрежните води, засега е спряна.

Същевременно японският премиер Шиндзо Абе препоръча на сънародниците си да не изпадат в радиофобия и заяви, че той самият всеки ден яде ориз от префектура Фукушима. Министър-председателят заяви това в програмна реч пред парламента на страната, предаде ИТАР-ТАСС.

"В официалната си резиденция ям всекидневно ориз, произведен в префектура Фукушима. Иска ми се хората да използват безопасните и вкусни селскостопански стоки от този район, без да вярват на слуховете", каза премиерът.

 

Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.