16 Декември, 2025

Новият командир на германските ВВС: НАТО трябва да се поучи от ракетната война между Израел и Иран, не от битките с дронове

Новият командир на германските ВВС: НАТО трябва да се поучи от ракетната война между Израел и Иран, не от битките с дронове

Снимка: EPA/BGNES

Ген. Холгер Нойман обърна внимание също на нарастващата опасност за сигурността на сателитната инфраструктура в орбита, която е от основно значение за въоръжените сили и икономиката.

Употребата на дронове във войната в Украйна не е примерът, от който трябва да се поучи НАТО, заяви днес новият командир на германските военновъздушни сили Холгер Нойман, цитиран от ДПА и БТА.

Нойман коментира в Берлин, че използването на "най-малките от малките дронове" в Източна Украйна е важен тактически и оперативен фактор, но той не променя с нищо значението на традиционните способности на военновъздушните сили.

"Повече си мисля за операцията, която видяхме (в конфликта) между Израел и Иран. Това е по-скоро начинът, по който НАТО да оползотвори въздушната си мощ: нанасяне на решителни удари дълбоко в територията на врага и овладяване на въздушното пространство." - изтъкна германският командир.

По време на неотдавнашната 12-дневна война с Иран израелските военновъздушни сили унищожиха ирански системи за противовъздушна отбрана, други бяха повредени. Това е предварително условие за съвременните армии, когато искат да атакуват войници, оръжейни системи, складове и производствени обекти на вражеска територия.

Германия и съюзниците ѝ от НАТО, които се опитват да възпират Русия, планират да разработят и произведат далекобойни оръжейни системи за тази цел.

С оглед на сегашното ниво на заплаха Нойман заяви, че военните трябва да са готови, като спомена принципа "Сражавай се тази нощ".

"Ако някой се изправи срещу вас днес или утре, няма как да му кажете: "Моля те, ела през 2029 г. (когато ще бъдем готови)", поясни командирът.

Генерал-лейтенант Холгер Нойман обърна внимание също на нарастващата опасност за сигурността на сателитната инфраструктура в орбита, която е от основно значение за въоръжените сили и икономиката.

Сподели:

Коментари (0)

Министерството на финансите на САЩ отхвърли офертата на Xtellus за активите на „Лукойл“

Министерството на финансите на САЩ отхвърли офертата на Xtellus за активите на „Лукойл“

Xtellus е консултирала партньори в наддаването, сред които американският милиардер Тод Боели и инвестиционната група Allied Investment Partners от Обединените арабски емирства. Един от източниците посочи, че „Лукойл“ и групата, водена от Xtellus, вече са подписали договор за покупко-продажба на дялове.

Окупаторите разширяват площадката за изстрелване на "Шахед"-и на 70 км от Украйна

Окупаторите разширяват площадката за изстрелване на "Шахед"-и на 70 км от Украйна

Регистрираните промени показват активното развитие на инфраструктурата за изстрелване, използвана за атаки с дронове камикадзе, като само за месец Русия произвежда 2700 БЛА

WSJ: Докато Тръмп се опитва да сключи мир в Украйна, Европа подготвя обществото за нова война

WSJ: Докато Тръмп се опитва да сключи мир в Украйна, Европа подготвя обществото за нова война

В Европа има опасения, че прекратяването на огъня в Украйна ще освободи руски военни ресурси за атаки срещу други държави