18 Април, 2026

Новите депутати с рекордни заплати

Новите депутати с рекордни заплати

3210 лв. ще бъде основната заплата на депутатите, които ще бъдат избрани след на 26 март. Това е с 234 лв. повече, отколкото на вече заминалите си от 43-ия парламент, показват изчисленията по данни на НСИ, пише 24 часа. 

Депутатските пари са равни на 3 средни брутни заплати в обществения сектор за последния месец от тримесечието. За декември сумата е 1070 лв. За депутатите 3210 лв. е базата, върху която се начислява добавка от 1% за всяка година трудов стаж. Например при прослужено време от 30 г. заплатата става над 4200 лв. Допълнително има и суми за участие в комисии. Най-много получава президентът. 

Заплатата на Румен Радев се получава като се удвои депутатската и основаната става 6420 лв. Върху тази сума се начислява по 1,6% за всяка година трудов стаж. Президентът има 35 г. прослужено време, което прави добавка от 56%. Така реалното възнаграждение на държавния глава става 10 015 лв. За сравнение при поемането на поста заплатата на Радев беше 9285 лв. Или повишението заради новите данни на статистиката е със 730 лв. 

Служебният премиер Огнян Герджиков получава с 55% по-висока заплата от тази, която е за депутатите. Това прави базова сума от почти 5000 лв., или точно 4975,50 лв. Уговорката е, че е без добавката за стаж.

За сравнение основната заплата, с която напусна Бойко Борисов, беше 4612,80 лв. 

Служебните министри ще се разписват срещу базови 4173 лв. Те получават 30% над депутатското възнаграждение. Министрите от стария кабинет си тръгнаха с основна заплата от 3868,80 лв. Разбира се и тук уточнението е, че в тези суми не влизат добавките за прослужено време, с които реалното възнаграждение е доста по-високо.

Сподели:

Коментари (0)

Светът с тревога следи изборите в България

Светът с тревога следи изборите в България

Десетки са публикациите в авторитетни издания като "Вашингтон пост" през последните дни, които поставят въпроса за чуждо влияние по време на тази предизборна кампания, включително и на свързани с Кремъл служби

В ЦИК не постъпват сигнали за сериозни нарушения в деня за размисъл

В ЦИК не постъпват сигнали за сериозни нарушения в деня за размисъл

В Централната избирателна комисия постъпват традиционните сигнали за предизборна агитация, но те се отнасят за "Фейсбук" профили. По закон социалните мрежи не подлежат на контрол.

БНБ емитира възпоменателна монета "150 години от Априлското въстание"

БНБ емитира възпоменателна монета "150 години от Априлското въстание"

Новата колекционерска монета е сребърна, с номинал от 10 евро. На лицевата й страна е изобразен мостът на първата пушка в Копривщица, а на обратната страна - революционното знаме с надпис „Свобода или смърть“ и лъв с корона