11 Март, 2026

Новите глоби за шофьори действат - санкции от 2500 лв. до доживотен затвор за тежки произшествия

Новите глоби за шофьори действат -  санкции от 2500 лв. до доживотен затвор за тежки произшествия

снимка: БГНЕС

Общинските камери също ще могат да засичат нарушения, като местните власти ще получават 50% от наложените глоби

Вече са в сила промените в Наказателния кодекс, с които се увеличават наказанията за нарушения, извършени от шофьори под въздействие на алкохол или наркотици. Те предвиждат от 12 до 20 години затвор за особено тежки случаи и от 13 до 25 г. или доживотен затвор при причиняване на смърт на пътя. Драстично се увеличават и глобите.

Вече се носи наказателна отговорност за отказ за тестване при произшествие - от една година затвор и глоба от 2500 лева.

Въвеждат се и строги правила за електрическите тротинетки - ще могат да се карат само през светлата част от деня, от лица над 16 години, задължително с каска и застраховка "Гражданска отговорност". Санкциите са от 50 до 500 лева.

В сила вече е и контрола на средната скорост чрез тол камерите. Общинските камери също ще могат да засичат нарушения, като местните власти ще получават 50% от наложените глоби, предаде БНТ. На годишен технически преглед на автомобила ще може да се преминава ако са платени всички наказателни глоби и фишове на собственика на колата.

Сподели:

Коментари (0)

Трайков покани турския енергиен министър в София, за да обсъдят газовите доставки

Трайков покани турския енергиен министър в София, за да обсъдят газовите доставки

Българският министър изтъкна, че България разчита на диверсифицирани източници на природен газ, сред които е дългосрочният договор за доставка с азербайджанската държавна компания SOCAR

Божидар Божанов: Явно смятат да правят нов костинбродски скандал или нов саботаж

Божидар Божанов: Явно смятат да правят нов костинбродски скандал или нов саботаж

"Явно искат всичко да е на хартия. Няма да стане. Да не си и помислят да опорочават изборите с ченгеджийски номера", предупреди той

Пореден протест на "Правосъдие за всеки" срещу Сарафов

Пореден протест на "Правосъдие за всеки" срещу Сарафов

Той е и в подкрепа на служебния правосъден министър Андрей Янкулов