8 Април, 2026

Новият орган за борба с корупцията: Божидар Димитров е сключвал договори с дъщеря си

Новият орган за борба с корупцията: Божидар Димитров е сключвал договори с дъщеря си

Божидар Димитров

Комисията се е самосезирала от публикация в медиите

Със свое решение Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество е установила, че Божидар Димитров като директор на Националния исторически музей (НИМ) е бил в конфликт на интереси при сключването на два договора с дъщеря си и с племенниците си през 2015 г.

Комисията се е самосезирала от публикация в медиите, че НИМ има договорни отношения с търговското дружество „Акшаена -2007“ ООД, в което собственици са дъщерята на Димитров Мария и племенниците му, съобщиха от пресцентъра на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ).

От проверката става ясно, че през април 2015 г. директорът на НИМ е подписал договор с фирмата, собственост на дъщеря му и племенниците му за изработването на каталог на колекция в тираж от 1000 броя на стойност 19 800 лв. и срок за изпълнение септември 2015 г.

Въпреки че в договора е предвидено половината от сумата да се плати авансово, а другата половина – 5 дни след предаването на готовите каталози, второто плащане е извършено два месеца след първото. И двете платежни нареждания са подписани от Божидар Димитров. Същевременно музеят е получил само половината от поръчаните и заплатени каталози и то през октомври 2017 г. – т.е. повече от две години след срока в договора. По преписката не е представен протокол за предаване на останалата част от каталозите, до пълния му тираж от 1000 бройки. В хода на проверката не са установени данни и за представяне на колекцията в музея.

Пак през 2015 г. директорът на НИМ е подписал и втори договор със същата фирма - за печатно издание в тираж от 1000 броя на стойност 15 000 лева. В двумесечния срок по договора фирмата е предала всичките бройки и е получила цялото плащане като платежните нареждания са подписани от Божидар Димитров.

В хода на проверката е установено, че съгласно Вътрешните правила за финансово управление и контрол в НИМ директорът на музея е имал правото да упълномощи свой заместник да подпише договорите като по този начин си направи самоотвод от вземане на решение в конфликт на интереси, но не го е направил. При нито един от двата договора няма подадена и декларация за конфликт на интереси.

Комисията не е установила конфликт на интереси по отношение на „Сдружение Плиска“, тъй като между НИМ и сдружението не са подписвани договори.
Сподели:

Коментари (0)

Специализирана полицейска операция в Стара Загора: Тарашат казина, заложни къщи и фирми, 9 са задържани

Специализирана полицейска операция в Стара Загора: Тарашат казина, заложни къщи и фирми, 9 са задържани

Образувани са десет досъдебни производства, като четири от тях са за престъпления против изборните права на гражданите. При операцията са проверени 367 лица и 283 автомобила, като са съставени 23 протокола по член 65 от Закона за МВР

Прокурорската колегия на ВСС отказа да освободи Сарафов като изпълняващ функциите главен прокурор

Прокурорската колегия на ВСС отказа да освободи Сарафов като изпълняващ функциите главен прокурор

След заседанието заместник-министърът на правосъдието Таня Радуловска отправи въпрос към Прокурорската колегия дали възнамерява да преразгледа решението си

Правителството реши: Оттегля българските номинации за европрокурор

Правителството реши: Оттегля българските номинации за европрокурор

На министъра на правосъдието се възлага да организира нова процедура с "ясно разписани правила"