17 Март, 2026

Новият президент на Иран: Отбранителната ни доктрина не включва ядрени оръжия

Новият президент на Иран: Отбранителната ни доктрина не включва ядрени оръжия

Масуд Пезешкиан

Масуд Пезешкиан изтъкна добрите отношения с Китай и Русия, и предупреди САЩ, че няма да се огъват под натиск

САЩ трябва да осъзнаят, че Техеран няма да се огъне под натиск, заяви избраният президент на Иран Масуд Пезешкиан, цитиран от Ройтерс и БТА.

Иранският всекидневник "Техеран таймс" публикува днес изявление на Пезешкиан, озаглавено "Моето послание към новия свят".

В изявлението си избраният президент обръща внимание на приятелските отношения на Иран с Китай и Русия и отбелязва, че Техеран няма за цел да се сдобие с ядрени оръжия и ще се стреми към разширяване на отношенията със съседните си страни и с Европа.

"Съединените щати. . .трябва да си дадат сметка за действителността и да разберат веднъж завинаги, че Иран не се огъва по натиск и няма да се огъне, а също така и че отбранителната доктрина на Иран не включва ядрени оръжия", изтъква Пезешкиан.

Шестдесет и девет годишният кардиохирург Пезешкиан обеща да води прагматична външна политика и да се опита да възобнови ядрените преговори със световните сили.

В публикуваното си в "Техеран таймс" изявление избраният президент на Иран изтъква, че е готов да започне "конструктивен диалог" с европейските страни, отбелязва Франс прес.

Масуд Пезешкиан окачествява Русия като "ценен стратегически съюзник" и изразява готовността си за задълбочаване на сътрудничеството с Китай.

Що се отнася до страните от региона, Пезешкиан призовава Турция, Саудитска Арабия, Оман, Ирак, Бахрейн, Катар, Кувейт и Обединените арабски емирства да засилят търговските си отношения с Иран и да си сътрудничат с Техеран за преодоляването на "общите предизвикателства".
Сподели:

Коментари (0)

Нетаняху: Ликвидирането на Лариджани дава шанс на иранците да свалят режима

Нетаняху: Ликвидирането на Лариджани дава шанс на иранците да свалят режима

Той добави, че свалянето на духовното ръководство от самите иранци „няма да стане наведнъж" и няма да бъде лесно.

Шойгу: Вече никоя част на Русия не защитена - заради украинските дронове

Шойгу: Вече никоя част на Русия не защитена - заради украинските дронове

По думите на Шойгу броят на т. нар. „саботажни атаки“ срещу Русия е нараснал с около 40% през 2025 г.

Европейският съюз отмени финансовите мерки срещу Косово

Европейският съюз отмени финансовите мерки срещу Косово

"Мога да потвърдя, че Комисията вече е освободила всички средства за финансова помощ за Косово“