30 Януари, 2026

За три дни новият водопровод за Перник аварира за втори път

За три дни новият водопровод за Перник аварира за втори път

Нова авария възниква при тестването на водопровода, който трябва да пренася питейна вода през ВиК мрежата на София до оставения на воден режим Перник, съобщи БНР. При пробива в тръбата водата е заляла пътя в село Големо Бучино.

Късно вечерта аварийни екипи са започнали работа по отстраняване на теча. Очаква се тръбопроводът, който се изпробва поетапно,  да бъде пуснат в експлоатация през следващата седмица.

Аварията обаче е втора само в рамките на три дни. На 18 март тръбопроводът отново се проби и бликна гейзер близо до автомагистрала "Люлин".

Строителството на тръбопровода от Мало Бучино до Перник започна на 1 февруари. Съоръжението е дълго 13.5 км, а за него правителството отпусна 27.039 млн. лв. Парите бяха дадени без обществена поръчка заради "форсмажорни обстоятелства" - липсата на вода в яз."Студена", заради която Перник е на тежък воден режим.

Тръбопроводът трябваше да е готов за "35-40 дни", по думите на премиера Бойко Борисов, но първо работите вървяха бавно, а сега пък пробите все още дават аварии, а днес се навършват 42 дни от началото на работите.

Ако все пак тръбопроводът заработи нормално, той ще докарва вода от водосбора на яз."Белмекен" през ВиК мрежата на София и така действащият в община Перник воден режим може да бъде облекчен и  перничани ще  имат вода от 6 до 22 ч. всеки ден.

Сподели:

Коментари (0)

Чудо: Гласовете на приятели връщат към живот момче, прекарало 55 дни в кома

Чудо: Гласовете на приятели връщат към живот момче, прекарало 55 дни в кома

Автомобилен инцидент е причина 8-годишният Лю да изпадне в пълна кома, от която успява да излезе след като в продължение на дни майка му пуска посланията на неговите съученици

Десетки са жертвите на студа и леда, завладял САЩ

Десетки са жертвите на студа и леда, завладял САЩ

В Ню Йорк властите съобщиха, че 10 души са били открити починали заради студа. Три деца на 6, 8 и 9 години загинаха вчера, след като са се подхлъзнали на лед и са паднали в замръзнал водоем в Тексас. За нови смъртни случаи бе съобщено в над 10 щатa.

Звезди на киното и музиката с призиви срещу Американската имиграционна служба

Звезди на киното и музиката с призиви срещу Американската имиграционна служба

Независимо, че по принцип се въздържат от политически коментари, редица знаменитости изразиха недоволството си от репресиите на президента Доналд Тръмп срещу имигрантите.