Първото съобщение за засилване на напрежението бе излъчено на 13 ноември. Отначало Баку съобщи за хвърлена към азербайджанския пост близо до Шукша траната. След това се появи съобщение за обстрел от страна на въоръжените сили на Армения срещу полицията на границата ва Келбаджарски район, който премина под контрола на Баку през 2020 г. Арменската страна също съобщи за открит огън срещу нейните позиции в Гегаркуникска област, който е бил „потушен с ответни действия”.
На следващия ден от Азербайджан отново дойде информация, че позиции на армията са били обстрелвани със снайперски пушки, гранатомети и разнокалибрено стрелково оръжие. Заявено бе, че отговорността за това е на "незаконни арменски въоръжени групировки", докато Ереван обясни престрелката с опита на Азербайджан да започне офанзива на границата, която е била пресечена
Баку отбеляза "концентрацията на личен състав и техника на арменските въоръжени сили" по границата, но Ереван побърза да опровергае тези твърдения. В същото време арменската страна уточни, че азербайджанските сили са влезли на територията на Армения и са обградили четири опорни бойни пункта на армията.
След преговори азербайджанските сили напуснаха арменската територия, но тъй като арменските въоръжени сили напуснаха позициите си, действията на военнослужещите сега се проверяват от Генералната прокуратура на страната. Азербайджанското външно министерство подчерта, че силите на страната изпълняват служебни задължения на своя територия, а преместването им е само отговор на концентрацията на арменските сили в посока Лачин и обстрела в района на Келбаджар.
Днес Баку отново съобщи, че арменски сили обстрелват азербайджанските позиции в няколко точки едновременно. На атака са били подложени и граничните постове, в резултат на което са ранени двама военнослужещи. Това е довело до операция, при която са задържани и обезоръжени арменски военни. Продължи стрелбата с използването на артилерия.
Ереван на свой ред обяви Баку в провокация и съобщи за продължаващи локални сражения по границата, в резултат на което са ранени четирима души.
Минската група на ОССЕ призова за спешно намаляване на напрежението в региона и спазване на поетите преди една година задължения. Изострената обстановка стана тема на разговорите между президентите на Русия и на Франция Владимир Путин и Еманюел Макрон, при които Москва увери Париж, че ще съдейства за стабилизиране на обстановката.
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел призова Армения и Азербайджан към "спешна деескалация" и "пълно прекратяване на огъня".
Той разговаря по този въпрос с арменския премиер Никол Пашинян и с президента на Азербайджан Илхам Алиев. В пост в Туитър Мишел написа, че ЕС работи с тези две страни партньори за „преодоляване на напрежението „с цел постигане на проспериращ и стабилен Южен Кавказ“.
Армения призова Европейския съюз да се откаже от двойните стандарти. Външният министър Арарат Мирозян разговаря с външните министри на държавите от ЕС и подчерта, че страната му „предприема стъпки за постигане на мир, а Азербайджан продължава ескалацията”. Той отбеляза, че в Ереван призивите от всички страни за мир могат да бъдат възприети като „безразличие” и призова Евросъюзът да се откаже от двойните стандарти при оценката на ситуацията.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „масштабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства