1 Август, 2026

Парламентът прие декларация за присъединяването ни към Шенген

Парламентът прие декларация за присъединяването ни към Шенген

Народното събрание прие декларация за присъединяването на България към Шенгенското пространство.

В декларацията Народното събрание заявява пълна подкрепа за усилията на българското правителство да постигне решение на Съвета на Европейския съюз за членство на България в Шенген до края на 2022 г. Депутатите се обръщат към парламентите на страните членки да подкрепят присъединяването на България към Шенгенското пространство, с което ще утвърдят принципите на равенство и недискриминация в Европейския съюз. Българският парламент призовава Съветът на ЕС да приеме решение за пълно прилагане на разпоредбите на правото от Шенген по отношение на България, с което да гарантира премахването на проверките по всички вътрешни граници на страната - сухопътни, въздушни и морски - от началото на 2023 г.

В текста се посочва още, че България е изпълнила критериите за присъединяване към Шенген още през 2011 г. и готовността ѝ е потвърждавана многократно от Съвета на ЕС, Европейската комисия и Европейския парламент. Обръща се внимание на заключенията на мисията експерти на държавите членки под координация на ЕК тази година, която потвърди готовността на България да прилага успешно последните достижения на правото на Шенген. Подчертава се и значението на присъединяването към Шенгенското пространство за българските граждани, за бизнеса и за околната среда, с незабавен ефект върху облекчаването на граничните контролно-пропускателни пунктове с Гърция и Румъния и улеснени транспортни връзки за целия Европейски съюз.

Декларацията беше подкрепена единодушно от ГЕРБ-СДС, "БСП за България", ДПС и "Български възход". Против гласуваха от "Възраждане", а "Продължаваме Промяната" и "Демократична България" не бяха в залата и не гласуваха. /БГНЕС
Сподели:
АЯР разреши да започне извеждането от експлоатация на 3-и и 4-и блок на АЕЦ „Козлодуй“

АЯР разреши да започне извеждането от експлоатация на 3-и и 4-и блок на АЕЦ „Козлодуй“

Всички етапи от процеса ще се изпълняват при осигуряване на необходимия приоритет на ядрената безопасност

Явор Гечев, ПБ: Ако можеше да избегнем приемането на американските самолети, нямаше да вземем решение за разполагането им

Явор Гечев, ПБ: Ако можеше да избегнем приемането на американските самолети, нямаше да вземем решение за разполагането им

"Ние имаме традиционно добри отношения с Иран, но искаме да бъдем разбрани, че икономическите последствия за България може да са значителни, ако в крайна сметка не изпълним договор, който е подписан през 2006 г."

Втори американски военен самолет-цистерна кацна в авиобаза "Безмер"

Втори американски военен самолет-цистерна кацна в авиобаза "Безмер"

С решение на Народното събрание САЩ ще могат да разположат във базата общо осем такива самолета

Коментари (0)