27 Юли, 2026

НСИ: Най-много чужди инвестиции получаваме за промишлеността

НСИ: Най-много чужди инвестиции получаваме за промишлеността

След тях се подреждат парите, които се влагат за услугите

Преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в нефинансовия сектор към края на 2016 г. възлизат на 23.491 млрд. евро, което е с 1.4% повече от 2015 г. Това съобщи на пресконференция директорът на "Бизнес статистика" в Националния статистически институт, цитиран от БТА. Данните са предварителни.

Най-големите по размер вложения са в промишлеността - 10.139 млрд. евро и в услугите - 5.887 млрд евро. Чуждестранните инвестиции в строителството намаляват за година с 19.4% до 608 млн. евро.

Общо 335.8 хил. нефинансови предприятия са подали в НСИ годишни отчети за дейността си през 2016 г. Те отчитат произведена продукция за 48.6 млрд. лв. и 1.967 млн. служители. Най-голям дял от общата добавена стойност на нефинансовите предприятия се пада на промишлеността - 39.7%. Услугите пък осигуряват най-много работни места - 34.2 на сто.

Строителството все още не може да достигне нивото отпреди кризата. Статистическите данни сочат, че най-голямо е намалението в инфраструктурното строителство, а едно от обясненията е системното обжалване на обществените поръчки.

За 2016 г. близо 200 000 дружества са декларирали, че не са имали стопанска дейност, като спрямо 2015 г. това е с близо 40 000 повече.
Сподели:
Мицотакис: Останат ли високи цените на енергията, Европа губи конкурентоспособност

Мицотакис: Останат ли високи цените на енергията, Европа губи конкурентоспособност

Гръцкият премиер отбеляза, че Гърция вече се е превърнала от вносител на природен газ в регионален енергиен хъб, снабдяващ Югоизточна Европа, и подчерта, че енергийната сигурност е неразривно свързана с геополитическата

Министър Пулев: Преговорите с „Райнметал“ започваме от "празен лист"

Министър Пулев: Преговорите с „Райнметал“ започваме от "празен лист"

Министърът на икономиката уверява, че са подадени документи за удължаване на дерогацията след решението на САЩ, подчертавайки, че "Лукойл" не преработва руски газ

Икономическа депресия и вълна от фалити заливат Русия

Икономическа депресия и вълна от фалити заливат Русия

От януари до юни 2026 г. руските съдилища обявиха 3550 юридически лица в несъстоятелност - увеличение с 10,8% в сравнение със същия период на 2025 г., съобщава „Комерсант“

Коментари (0)