6 Август, 2026

Отпадна по-ниският ДДС върху олиото, плодовете и зеленчуците

Отпадна по-ниският ДДС върху олиото, плодовете и зеленчуците

Ресорната комисия в НС обсъжда актуализацията на бюджета на второ четене

Бюджетната комисия в парламента обсъжда актуализацията на бюджета на второ четене. Депутатите започнаха работа с преходните и заключителни разпоредби, с които се правят промени в Закона за ДДС.

Комисията отхвърли намаляването на налога от 20 на 9 на сто върху олиото, плодовете, зеленчуците и други селскостопански изделия. За диференцирането на ставката имаше различни предложения от ГЕРБ и от "Възраждане", но вицепремиерът и министър на финансите в оставка Асен Василев предупреди, че загубите за хазната ще бъдат сериозни, а ефектът - съмнителен:

"790 млн. на годишна база струва това предложение, но другото, което искам да кажа, е, че специално за земеделските производители, що се отнася до животновъди, плодове и зеленчуци, в разходната част има предвидени средства за програми за подпомагане на тези производители".

Остра дискусия предизвика и срокът за увеличаване на акциза върху тютюневите изделия, с което ще се стигне и до поскъпване на цигарите. Окончателно текстовете ще бъдат гласувани по-късно, тъй като са необходими допълнителни справки, предаде БНР.

В актуализацията на бюджета е заложено покачване на лимита на новия държавен дълг до 10 милиарда и 300 милиона лева. Финансовата рамка е изчислена при инфлация от 11.9 на сто и икономически растеж от 2.9 на сто. /БГНЕС


Сподели:
Кънев: Време е Радев и Донев да докажат с действия, че са против “олигархията” - имат точно седмица

Кънев: Време е Радев и Донев да докажат с действия, че са против “олигархията” - имат точно седмица

В позицията на Демократична България по съдебния казус между Георги Гергов и държавата се отправя призив към премиера Румен Радев да изпълни обещанието си, че ще се бори с олигархията

Галъп: 52% не са съгласни с външната политика на Радев

Галъп: 52% не са съгласни с външната политика на Радев

Няма съществена динамика в доверието към основните политически сили през първите 100 дни от съставянето на правителството на Румен Радев.

Иво Сиромахов: Комунизмът уби красиви умове като Яна Язова, Георги Заркин, Райко Алексиев...

Иво Сиромахов: Комунизмът уби красиви умове като Яна Язова, Георги Заркин, Райко Алексиев...

"Уби ги в буквалния смисъл на думата – удуши ги, разстреля ги, обеси ги", пише той

Коментари (0)