В Белия дом практически не се водят сериозни обсъждания относно по-нататъшното предоставяне на военна помощ за Украйна, пише The New York Times.
Европейски дипломати потвърждават, че не са получили от САЩ ясни гаранции за продължаване на обмена на разузнавателна информация с Киев. Това буди безпокойство, тъй като войната продължава.
Администрацията на Доналд Тръмп все по-често разглежда украинския въпрос от позицията „какво ще получим“, а не „с какво можем да помогнем“. Според бившата съветничка по въпросите на Русия в Съвета за национална сигурност на САЩ Фиона Хил, Тръмп се стреми към пряко взаимодействие с Москва, дори това да означава изключване на Украйна от преговорния процес.
Изявления на САЩ за излизане от мирния процес по Украйна
На 18 април държавният секретар на САЩ Марко Рубио предупреди, че Вашингтон може да „си измие ръцете“ – тоест да се оттегли от преговорния процес за Украйна, ако не види реален напредък.
По-късно самият Тръмп заяви, че Вашингтон може да прекрати участието си в мирните преговори за Украйна, ако едната от страните възпрепятства постигането на споразумение.


Коментари (0)