23 Ноември, 2024

"Ню Йорк Таймс": Тръмп не губи време, подготвя унищожаването на дълбоката държава

"Ню Йорк Таймс": Тръмп не губи време, подготвя унищожаването на дълбоката държава

Доналд Тръмп

Осем години по-късно той се завръща с много по-добро разбиране за това как работи властта в Белия дом

Новоизбраният президент Доналд Тръмп не губи много време, за да се заеме с трите правителствени институции, които най-много попречиха на политическите му амбиции по време на първия му мандат, и дава ясно да се разбере, че няма да търпи съпротива през втория.

С избора си на лейтенанти за ръководители на Министерството на правосъдието, Пентагона и разузнавателните служби Тръмп подмина фигурите на естаблишмънта, които постави на тези постове преди осем години, в полза на пламенни съюзници с нестандартни биографии, чиято най-важна квалификация може да бъде лоялността към него.

Изборът на Мат Гетц за главен прокурор, Пийт Хедсет за министър на отбраната и Тулси Габард за директор на националното разузнаване през последните няколко дни шокира столицата, която може би не трябваше да бъде толкова изненадана. Всеки, който се е вслушвал в обещанията и оплакванията на Тръмп по време на предизборната кампания през последните няколко години, лесно би могъл да предвиди, че той ще издигне сънародници, готови да осъществят враждебното му превземане на правителството.

Ако бъдат утвърдени, г-н Гаетц, г-н Хедсет и г-жа Габард ще представляват водещите ударни части в самообявената от Тръмп война срещу дълбоката държава. И тримата повтарят убеждението му, че в правителството има кариерни държавни служители, които активно са осуетявали приоритетите му, докато е бил на власт, и са се насочили към него, след като е напуснал. Нито един от тях няма опит, сравним с този на предшествениците им от двете партии, но от всички тях може да се очаква, че ще „подпалят“ статуквото, ако използваме термина на Стивън К. Банън за Гаетц.

„Опитахте се да унищожите Тръмп; опитахте се да вкарате Тръмп в затвора; опитахте се да сломите Тръмп“, заяви Банън, бивш стратег на Тръмп в Белия дом, в своя подкаст, след като беше обявена номинацията на Гаетц. „Той не може да бъде пречупен. Не бихте могли да го унищожите. А сега той се обърна срещу вас“, каза още той.

Банън посочи водещи, продуценти и гости на MSNBC, както и бивши следователи и служители на ФБР като пример за цели, които Гейтс би преследвал, ако получи правомощия да преследва. „Разбрах, че те се страхуват от нас“, каза още той. „А защо се страхуват от нас? Защото ние идвахме, за да свалим глобалистите и дълбоката държава.“

Особено изборът на Гаетц беше толкова изненадващ за мнозина във Вашингтон, че дори републиканците отначало се затрудниха да разберат дали Тръмп говори сериозно. Изглеждаше, че той почти се наслаждава на метафоричните глави, които се взривяват на Капитолийския хълм. "На този етап той просто троли Америка“, написа в социалните мрежи Алиса Фара Грифин, бивша съветничка на Тръмп в Белия дом, която се раздели с него.

Готовността на Тръмп да избира кандидати, които някога биха били немислими, се разпростира и извън агенциите за национална сигурност. Вчера Тръмп избра Робърт Ф. Кенеди младши, бивш кандидат за президент, който се прочу като лидер на движението срещу ваксините, за министър на здравеопазването и човешките ресурси. За министър на вътрешната сигурност Тръмп избра губернатора на Южна Дакота Кристи Ноем, чиито перспективи за вицепрезидент изчезнаха с признанието ѝ, че е застреляла собственото си куче, защото не е могло да бъде укротено. Но Министерството на правосъдието, Пентагонът и разузнавателните служби бяха трите области на управление, които се оказаха най-упоритите пречки пред предишните усилия на Тръмп да легитимира президентството си и да преобърне поражението си през 2020 г., за да се задържи на власт. Разузнавателните агенции отстояваха оценката си, че Русия се е намесила в изборите през 2016 г. с цел да помогне на Тръмп да победи Хилъри Клинтън, въпреки ожесточения отпор на новоизбрания президент, който публично заяви, че вместо това вярва на отричанията на президента Владимир Путин. Министерството на правосъдието отказа исканията на Тръмп да преследва много от неговите противници, включително Клинтън, бившия президент Барак Обама и неговия вицепрезидент Джоузеф Р. Байдън младши, въпреки че разследва други, които са разгневили президента. По-критично е, че отделът отхвърли натиска да обяви публично, че има съществени нередности в изборите през 2020 г., за да оправдае отмяната на решението на Майкъл Т. Флин, пенсиониран генерал-лейтенант и съюзник на Тръмп, се опита да убеди президента през декември 2020 г. да обяви форма на военно положение и да нареди на военните да изземат оборудването за гласуване и да повторят изборите в щатите, които той е загубил. Генерал Марк А. Мили, председателят на Обединения комитет на началник-щабовете, от месеци сигнализира, че няма да позволи превръщането на армията в политическо оръжие. „Той искаше да ги използва като свой лост, а те бяха тези, които бяха предпазните огради“, каза Оливия Трой, която по време на управлението на Тръмп е работила като съветник по националната сигурност на вицепрезидента Майк Пенс и се е превърнала в яростен критик на новоизбрания президент. „И затова мисля, че всичко това произтича от това.“

За разлика от тях, по-трудно е да си представим, че г-н Гаетц, г-н Хедсет или г-жа Габард ще се противопоставят на Тръмп, след като той бъде вкаран отново в длъжност на 20 януари. Гаетц, републиканец от Флорида, който току-що се отказа от мястото си в Камарата на представителите, е яростен критик на отдела, който може да поеме - отдел, който го е разследвал за трафик на хора с цел сексуална експлоатация, преди да прекрати делото.

През тази седмица Гаетц предложи да бъдат премахнати ФБР и Бюрото за алкохол, тютюн, огнестрелни оръжия и експлозиви, които ще се отчитат пред него като главен прокурор. В момента се очаква Тръмп след встъпването си в длъжност да уволни Кристофър А. Рей, директор на ФБР, когото назначи през 2017 г., за това, че е твърде независим.

Хедсет, водещ във Fox News, който привлече вниманието на Тръмп, защитавайки осъден военен престъпник, е служил като майор в Националната гвардия на армията и е бил изпратен в Ирак и Афганистан, но няма опит в управлението на голяма организация, още по-малко на въоръжени сили с два милиона войници. Той също е яростен защитник на Тръмп и напада това, което нарича съвременна „будна“ армия. Габард, бивша конгресменка от Демократическата партия от Хаваите, която напусна партията си и подкрепи Тръмп, прекара две десетилетия в Националната гвардия и армейския резерв, като се издигна до подполковник, но няма опит в разузнавателните агенции, които ще наблюдава. Тя често е повтаряла позициите на Русия по отношение на Украйна и НАТО, до такава степен, че водещ на руска държавна телевизия я нарече „нашата приятелка“. Сравнете тези трима с назначенията, които Тръмп назначи на същите постове, когато за първи път встъпи в длъжност през 2017 г: Джеф Сешънс, републикански сенатор и бивш съдия, като главен прокурор; Джим Матис, пенсиониран четиризвезден генерал от морската пехота, като министър на отбраната; и Дан Коутс, дългогодишен републикански сенатор от Индиана и посланик в Германия, за директор на националното разузнаване.

И тримата се оказаха твърде независими за Тръмп. Сешънс разгневи президента, като си направи самоотвод от разследването на Русия и отказа да помогне за отстраняването на специалния съветник Робърт С. Мюлер III. В крайна сметка той беше уволнен. Матис се противопостави на много идеи на Тръмп, които той считаше за опасни за националната сигурност. В крайна сметка той подаде оставка в знак на протест срещу решението да се изоставят кюрдските съюзници в Сирия. Коутс защитаваше своите разузнавателни анализатори заради заключенията им за Русия и беше толкова зашеметен от почитта на Тръмп към Путин, че насаме се чудеше какво ли имат руснаците за новия президент. В крайна сметка и той подаде оставка.

Тръмп се поучи от този опит. Когато за първи път пристигна в Белия дом, той не беше прекарал нито един ден на държавна служба и затова често разчиташе на хора, които не познаваше добре. Осем години по-късно той се завръща с много по-добро разбиране за това как работи властта в Белия дом и с по-добра представа на кого да се довери. В този процес, според Трой, той се позовава на предполагаемото въоръжаване на правителството от страна на демократите, за да го обърне срещу своите противници. „Това е почти проекция, защото той прави точно това, в което обвинява тези хора“, каза тя. „Това е политизирането на тези общности.“ (БГНЕС)

----------------------

Анализ в "Ню Йорк Таймс"

Сподели:

Рюте ще посети Анкара и Атина през идната седмица

На 3-4 декември в Брюксел ще се проведе среща НАТО-Украйна

Бившият лидер на "Сириза" Стефанос Каселакис създаде нова партия

Той обяви ангажимент за силна, независима съдебна система и справедливо, приобщаващо общество

Орбан: На 12 декември вътрешните министри на ЕС ще подкрепят София и Букурещ за Шенген

Орбан отбеляза, че са проведени важни разговори с вътрешните министри на Австрия, България, Унгария и Румъния