15 Февруари, 2026

19 области са с жълт и оранжев код за валежи и силен вятър - на места и гръмотевици

19 области са с жълт и оранжев код за валежи и силен вятър - на места и гръмотевици

Снимка: БГНЕС

От северозапад ще започне да прониква студен въздух

Днес облачността ще е значителна. От запад на изток на много места ще има краткотрайни, временно интензивни валежи от дъжд, на места главно в южните и източните райони значителни по количество и с гръмотевици, съобщава НИМХ към БАН. 

Оранжев код за обилни дъждове е обявен за област Благоевград. Три области са с оранжев код за дъждове и силен вятър: Смолян, Кърджали и Хасково. С жълт код за валежи е област Кюстендил. Жълт  код за обилни дъждове и силен ватър е в сила за областите Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Сливен, Ямбол, Бургас, Велико Търново, Русе, Тарговище, Разград, Силистра, Шумен, Добрич и Варна.     

Ще духа умерен вятър от юг-югозапад; в Източна България и районите разположени близо до северните планински склонове – силен и поривист. По-късно през деня ще отслабне, ще се ориентира от северозапад и с него ще започне да прониква студен въздух.

Максималните температури ще бъдат между 12° и 17°, по-високи в местата чувствителни на южен вятър, в София – около 13°.

Атмосферното налягане е значително по-ниско от средното за месеца, ще се понижи още, а в края на деня ще започне да се повишава.

В планините ще е облачно с краткотрайни временно интензивни валежи от дъжд, на места с гръмотевици. В Рило-Родопския масив и Западна Стара планина над около 2000 метра валежите ще са от сняг. Ще духа силен, по високите части и бурен вятър от юг-югозапад, като след обяд ще се ориентира от запад. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около 6°, на 2000 метра – около 1°.

По Черноморието ще е облачно с краткотрайни, главно след обяд временно интензивни валежи от дъжд, на места значителни по количество и с гръмотевици. Ще духа умерен югоизточен вятър, който след обяд ще се усили и ще се ориентира от югозапад. Максималните температури ще бъдат 12°-17°. Температурата на морската вода ще е 5°-7°. Вълнението на морето ще бъде 2-3 бала.

Слънцето в София изгрява в 7 ч. и 24 мин. и залязва в 17 ч. и 58 мин. Продължителност на деня: 10 ч. и 34 мин. Луната в София изгрява в 6 ч. и 30 мин. и залязва в 15 ч. и 43 мин. Фаза на Луната: два дни преди новолуние.

Сподели:

Коментари (0)

Костадин Ангелов: Делян Добрев не е подавал оставка

Костадин Ангелов: Делян Добрев не е подавал оставка

"Господин Добрев е едно от ярките лица на ГЕРБ, който изключително много дава от себе си за постигането на резултатите, участва в много политики и към настоящия момент такава оставка"

Атанасов: Заради "Петрохан" Гюров да свика Съвета по сигурността към Министерски съвет

Атанасов: Заради "Петрохан" Гюров да свика Съвета по сигурността към Министерски съвет

Да се види има ли оперативен чадър върху групата на Ивайло Калушев от службите и за какво е бил използван

Подменят дефектиралите мембрани на Шести блок на АЕЦ „Козлодуй”

Подменят дефектиралите мембрани на Шести блок на АЕЦ „Козлодуй”

Няма отделяне на замърсяващи вещества в околната среда, уверяват от централата