18 Декември, 2025

Областният на София: Паметникът на съветската армия се руши, никой не поема отговорност за стопанисването му

Областният на София: Паметникът на съветската армия се руши, никой не поема отговорност за стопанисването му

Вяра Тодева

По думите й само демонтажа на фигурите ще струва 260 000 лв., одобрени от МС

Демонтажът на фигурите на Паметника на Съветската армия ще струват 260 000 лв., която е одобрена от правителството. Това разкри в ефира на БНТ областният управител на София Вяра Тодева.

"Това е сумата без самата реставрацията и е одобрена от Министерски съвет. След като приключи с демонтажът, ще се разбере колко струва реставрацията и да можем да обявим обществена поръчка за това", уточни процедурата столичния областен управител.

Тодева подчерта, че от години монументът се руши безвъзвратно, без някой да поеме отговорност за стопанисването му.

"В акта за държавна собственост е записано, че паметникът е собственост на Министерството на културата, само че със своя заповед министърът на културата от 1955 г. го прехвърля на Столичния градски народен съвет. Тази заповед обаче в последствие е обявена по съдебен път за нищожна. По тази логика излиза, че Министерството на културата е трябвало да полага грижи, но такива не са полагани. От там казаха, че този паметник не е културно ценност по смисъла на закона за културното наследство. Следователно те нямат отношение към него. Никой не пое отговорност да поддържа паметника", уточни още Вяра Тодева.

Тя обясни, че в момента цялата отговорност върху стопанисването на обекта е върху областния управител.

Елементите ще се премахват поетапно и ще се съхраняват на друго място, след реставрация. Има два варианта за съхранението на фигурите, след като се реставрират - Музеят на социалистическото изкуство или в друг държавен имот, обясни Тодева. До тогава ще бъдат съхранявани частите на монумента в охраняван държавен обект, тъй като е направена оценка на паметника и заедно с фундамента струва около 20 милиона лева.

Сподели:

Коментари (0)

Зрелищен мач с кауза в Димитровград - събират средства за лечение на учителка

Зрелищен мач с кауза в Димитровград - събират средства за лечение на учителка

Всички средства от събитието ще бъдат дарени за лечението на Пламена Любенова, която е учител в ОУ "Пенчо Славейков"

Ни вест, ни кост от Ники една година след като изчезна от село Конаре

Ни вест, ни кост от Ники една година след като изчезна от село Конаре

Издирването на момчето със синдром на Даун продължава по оперативни методи

Алфа Рисърч: За българите 2025 г. е по-успешна за семействата им, отколкото за България и света

Алфа Рисърч: За българите 2025 г. е по-успешна за семействата им, отколкото за България и света

Най-успешна е изминаващата година за хората в активна възраст, както и за висшистите и жителите на столицата. По-неудовлетворени са възрастните и жителите на селата.