27 Февруари, 2026

Обмисля се смяна на антивирусната програма „Касперски“ в държавната администрация

Обмисля се смяна на антивирусната програма „Касперски“ в държавната администрация

Божидар Божанов

Германската федерална агенция за ИТ сигурност (BSI) препоръча наскоро антивирусния софтуер „Касперски“ да не се използва, като предупреди за възможни уязвимости на руският софтуер, предава БНР. "Оказа се, че част от нашата администрация използва именно „Касперски“ за защита срещу кибератаки". Това сподели министърът на електронното управление Божидар Божанов в социалните мрежи „Тук е важно да уточним, че по-добре „Касперски“, отколкото никаква. И докато администрациите стигнат през процеса да си обновят антивирусната, трябва да останат поне с някаква, така че не сме им казвали „спирайте“. Ние мислим, дали да препоръчаме смяната му, но не мислим да наредим с какво да бъде сменен", обясни министърът на електронното управление Божидар Божанов. 

Има държави, които вече забраниха използването на руската антивирусна програма. Още през 2018 г. Нидерландското правителство там реши, че руският антивирусен софтуер вече не може да се използва „заради гарантиране на националната сигурност“. А съмненията бяха, че той може да бъде инфилтриран от държави. Докладите на нидерландските власти никога да не станаха публични, компаниите също бяха призовани да спрат да го използват. Към 2018г. и американското законодателство беше вече забранило ползването на софтуера за защита, с мотиви, че компанията има връзки с руското правителство. Компанията, която произвежда антивирусната програма, отрече да е помагала или да помага на правителства за кибершпионаж или кибер-офанзивни действия. „Касперски е частна глобална компания за киберсигурност и няма никакви връзки с руското или друго правителство“, написаха и преди дни те, когато германската разузнавателна служба посъветва институциите и фирмите в страната да заменят антивирусния софтуер.

Сподели:

Коментари (0)

Министър Христанов: Известих премиера за заплаха за националната сигурност

Министър Христанов: Известих премиера за заплаха за националната сигурност

Министърът на земеделието отказа да даде повече детайли за този сигнал. Той вече внесе сигнал в прокуратурата за злоупотреби за близо половин милион лева, свързан с т.нар.“златна фадрома”.

"Възраждане" се жалват: Андрей Гюров няма да се яви никога на парламентарен контрол

"Възраждане" се жалват: Андрей Гюров няма да се яви никога на парламентарен контрол

Това заяви пред журналисти в парламента заместник-председател на ПГ на „Възраждане" Петър Петров

Предсрочни избори: ЦИК решава за съставите на районните комисии

Предсрочни избори: ЦИК решава за съставите на районните комисии

Междувременно продължава и регистрацията на партиите и коалициите за участие в предсрочното гласуване на 19 април