28 Юни, 2026

Обмислят по-скъпа вода за домакинствата, които харчат повече кубици

Обмислят по-скъпа вода за домакинствата, които харчат повече кубици
Иван Иванов

Обмисля се въвеждане на диференцирана цена на ВиК услугите. Така потребителите, които ползват до 3 куб. м вода месечно за един човек, каквато е общоприетата норма, ще плащат по една тарифа, а използваното по-голямо количество ще се заплаща на различна, по-висока цена. Това стана известно на среща на министъра на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова с председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов, съобщиха от министерството, предаде Нова ТВ.

Работим по проекта на Закон за ВиК и други нормативни актове с цел да осигурим на българските граждани вода, която е национално благо и стратегически отрасъл, на ниска, социално поносима цена, е казала министър Комитова. Промяната на законопроекта е ключова за изпълнението на проектите в отрасъл ВиК, които очакват финансиране от Националния план за възстановяване и устойчивост, е подчертала регионалният министър.

Първата ни задача е насочена към защита на обществения интерес. Подкрепяме всяка такава идея, е заявил Иван Иванов, цитиран в прессъобщението. Предстои провеждане на разговори на експертно ниво, на които ще бъдат дискутирани конкретни предложения за по-добра регулация на ВиК отрасъла.

По време на срещата е станало известно, че дружеството, което ще доставя електроенергия за ВиК холдинга и за ВиК оператори, вече е регистрирано по реда на Търговския закон и предстои да кандидатства пред КЕВР за лиценз. В разговора са участвали също заместник-министър Валентин Граматиков, Цветелина Лазарова - началник на кабинета на регионалния министър, съветникът Атанас Паскалев, представители на "Български ВиК холдинг" ЕАД, експерти от ведомството, както и Димитър Кочков - член на КЕВР, и директорът на дирекция ВиК в комисията Ивайло Касчиев.
Сподели:
Борисов за управляващите: Стига с тези оправдания, че някой друг е виновен

Борисов за управляващите: Стига с тези оправдания, че някой друг е виновен

В правителството продължават да се държат като президентска институция...Копринков подрежда структурите на партията, не го подценявайте

Николай Нанков: Не си ли говорят в кабинета "Радев"?

Николай Нанков: Не си ли говорят в кабинета "Радев"?

Народният представител на ГЕРБ намеква, че регионалният министър Шишков подвежда премиера, изричайки поток от неистини по повод обществени поръчки, подписани лично от него

Огнян Минчев:  Само с граждански протести ще покажем на новите властници, че не могат безнаказано да провалят бъдещето ни

Огнян Минчев:  Само с граждански протести ще покажем на новите властници, че не могат безнаказано да провалят бъдещето ни

„Прогресивна България“ получи комфортно мнозинство, с което може да нанесе непоправими щети върху българското стопанство и финанси, върху историческата ни памет, предупреждава политологът

Коментари (0)