25 Декември, 2025

Обявен е оранжев код за дъжд и мокър сняг в 10 области

Обявен е оранжев код за дъжд и мокър сняг в 10 области

Снимка: ЕПА/БГНЕС, АРХИВ

Жълт код за валежи от дъжд и мокър сняг е обявен в още 5 области на Западна и Централна България, а само за дъжд и силен вятър е обявен за 7 области в южната и източната част на страната. Температурите ще са без съществен дневен ход, минималните ще са между 6° и 11°, а максималните ще са между 8° и 13°

В четвъртък, 2 октомври, синоптичната обстановка в България ще бъде усложнена. Ще бъде облачно, ветровито и с валежи от дъжд. Ще духа умерен, в Източна България - силен вятър от североизток. Ще има повсеместни валежи от дъжд, значителни в Западна и Централна България. 

Обявен е оранжев код за дъжд и мокър сняг в 10 области на Северозападна, Централна и части от Южна България. Жълт код за валежи от дъжд и мокър сняг е обявен в още 5 области на Западна и Централна България, а само за дъжд и силен вятър е обявен за 7 области в южната и източната част на страната. Силен вятър ще духа в 4 области на Североизточна България. 
Температурите ще са без съществен дневен ход, минималните ще са между 6° и 11°, а максималните ще са между 8° и 13°. В София минималната температура ще е около 5°, максимална - около 8°. През нощта срещу петък с продължаващото понижение на температурите на много места в Западна България дъждът ще се примесва и преминава в мокър сняг.
В планините ще бъде облачно, ветровито и с валежи предимно от сняг, под около 1200 метра от дъжд. Ще духа умерен до силен вятър от изток-югоизток. На много места в масивите от Западна и Централна България валежите ще са значителни, а до вечерта с понижението на температурите границата на снеговалежите също ще се понижи. Ще вали мокър сняг, ще започне да се образува снежна покривка и ще има условия за натрупване върху листната маса, счупване на клони и дървета. Максималната температура на 1200 метра ще е около 5°, на 2000 метра – около минус 1°.
По Черноморието ще бъде облачно, ветровито и с валежи от дъжд, на повече места по южното крайбрежие. Ще духа умерен до силен вятър от североизток. Максималните температури ще бъдат 15°-17°. Температурата на морската вода е 21°-22°. Вълнението на морето ще бъде около 3-4 бала.
През Балканите ще преминава средиземноморски циклон и синоптичната обстановка ще бъде усложнена. На много места в западната половина от полуострова ще има значителни валежи от дъжд, в планините – от сняг. В най-южните райони от полуострова ще има и гръмотевични бури. В крайните северозападни райони валежите ще спират, там ще е и доста ветровито. Температурите ще се понижат значително – това е първото за сезона студено нахлуване. | БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Държавници и политици с пожелания за Рождество

Държавници и политици с пожелания за Рождество

Нека Коледа даде сила и сплотеност на всички българи! пожела премиерът в оставка Росен Желязков

Рождество идва с кодове за опасно време: Снежна блокада по проходите и 5 бала вълнение в морето

Рождество идва с кодове за опасно време: Снежна блокада по проходите и 5 бала вълнение в морето

Докато Северозападът и планините потъват в сняг, леден дъжд и силен вятър застрашават трафика в останалата част от страната – температурите падат до минус 4 градуса още по обяд.

Когато Северна Македония е в криза България винаги помага, това не е жест на слабост, а на държавност

Когато Северна Македония е в криза България винаги помага, това не е жест на слабост, а на държавност

Ше получим от съседите мазут, за да не останат масезонците без ток и топлина