Том Браун, Дейли мейл, БГНЕС
Китай за пръв път нарече нападението на Путин над Украйна "война", с което отбеляза промяна в тона на Пекин, който през последните две седмици се движеше между подкрепата и осъждането на Русия.
"Надяваме се боевете и войната да спрат възможно най-скоро", цитира държавната телевизия CCTV думите на външния министър Ван Ий, казани в четвъртък във видеоконферентен разговор с френския му колега Жан-Ив Льо Дриан.
Ван призова всички страни да се успокоят и да предприемат повече действия за предотвратяване на ескалацията в Украйна, съобщи CCTV.
Китай се въздържаше да нарича войната "инвазия", като се пазеше от формулировки, които биха го изправили срещу Русия на международната сцена. Китай смекчи подкрепата си за Русия, но все още отхвърля призивите да се присъедини към Запада и да наложи санкции на нахлулата в страната държава.
В четвъртък обаче Китай отказа да доставя на руските авиокомпании части за самолети, съобщи служител на руския авиационен орган. Според руските информационни агенции Русия ще търси доставки на части от други държави, включително Турция и Индия. Boeing и Airbus спряха доставките на компоненти в съответствие със санкциите, а почти всички европейски държави затвориха въздушното си пространство за руски самолети.
По-рано през седмицата Ван определи китайско-руските отношения като "солидни", но промяната в тона подсказва смяна в гледната точка на Китай за конфликта.
Украйна поиска от Пекин да използва връзките си с Кремъл, за да сложи край на инвазията. Украинският външен министър Дмитро Кулеба заяви в събота, че е получил уверения, че "Китай е заинтересован от спирането на тази война", което породи надежди, че страната може да действа като посредник между Украйна и Русия.
След нападението на Путин Китай претендира за неутралитет, като на 2 март се въздържа от гласуване на резолюцията на Общото събрание на ООН, призоваваща Русия да изтегли войските си.
Тази седмица Китай заяви, че ще изпрати хуманитарна помощ за Украйна в размер на 600 750 лири, сума, която е по-малка от хуманитарната помощ, изпращана от други държави.
В статия на "Ню Йорк Таймс", публикувана на 2 март, се описва доклад на западното разузнаване, в който се твърди, че китайски официални лица са знаели за намерението на Путин да нахлуе в Украйна, но са помолили Кремъл да изчака до приключването на Зимните олимпийски игри. Китайски официални лица отрекоха твърденията, като нарекоха доклада на "Ню Йорк Таймс" "фалшива новина".
Руският президент Владимир Путин се срещна с китайския премиер Си Цзинпин в Пекин на 4 февруари, часове преди церемонията по откриването на Олимпийските игри. Двете страни излязоха със съвместно изявление, в което заявиха, че приятелството между двете държави няма граници.
Китай също така подкрепи възражението на Русия срещу по-нататъшното разширяване на НАТО, като поиска алиансът да зачита суверенитета и интересите в областта на сигурността на други държави, в това число и на Русия. Пекин многократно е подкрепял руския аргумент, че сигурността на Москва е застрашена от разширяването на НАТО на изток.
Русия от своя страна връща жеста, като отново потвърди подкрепата си за претенциите на Китай над Тайван.
Още от Свят
Грузински дипломати с писмо срещу решението да бъдат спрени преговорите с ЕС
Те твъртят, че решението, обявено от управляващата партия „Грузинска мечта“, нарушава конституционния ангажимент на страната да се стреми към членство в ЕС
Кремъл отново блъфира: Знаем как да решим конфликта в Украйна
Руското външно разузнаване твърди, че изпращането на "мироопазващ контингент“ на военни от Запада, е окупация на Украйна
Сеул вдигнаха изтребители заради провокация на руски и китайски самолети
Китай и Русия провеждат стратегически въздушен патрул в Японско море в рамките на годишната програма за сътрудничество между въоръжените сили на двете страни