1 Май, 2026

Обрат при разследването за смъртта на Алексей Навални

Обрат при разследването за смъртта на Алексей Навални

снимка: архив Faktor.bg

„Всички заслужаваме да знаем истината“, заявява съпругата на руския опозиционер, като разкри, че последните лабораторни тестове са установили, че Навални е бил отровен

Юлия Навалная, съпругата на покойния руски опозиционен лидер Алексей Навални, заяви, че западни лабораторни тестове на проби показват, че руският опозиционер е бил отровен.

„Успяхме да прехвърлим биологичните материали на Алексей в чужбина. Лаборатории в две различни страни проведоха изследвания“, обясни тя.

„Тези лаборатории, независимо една от друга, заключиха, че Алексей е бил отровен. Тези резултати са от обществено значение и трябва да бъдат публикувани“, категорична е Юлия Навалная. „Всички ние заслужаваме да знаем истината.“

„Ще направя всичко възможно, за да падне неговият режим възможно най-скоро“, казва още тя.

Руският опозиционер Алексей Навални почина в затвор на 16 февруари 2024 година. Официалната версия на руските власти е, че той е починал от сърдечна аритмия на 47-годишна възраст.

През 2020 година той беше хоспитализиран, след като беше отровен с новичок. Руските власти разрешиха той да се лекува в Германия и Навални беше транспортиран в Берлин. Въпреки това след завръщането му обратно в Русия през 2021 година Навални беше незабавно задържан на летището по обвинение в нарушаване на условията за условно освобождаване, докато е бил хоспитализиран в Германия.

Последваха серия осъдителни присъди – 9 години за присвояване и неуважение към съд, както 19 години затвор за екстремизъм.

През декември 2023 г. Навални изчезна от затвора за почти три седмици. Той се появи отново в поправителна колония в Северния полярен кръг в Ямало-Ненецкия автономен окръг. През 2024 г. руската затворническа служба съобщи, че Навални е починал. Тялото му беше държано в морга няколко дни преди да бъде освободено и предадено на семейството.

Сподели:

Коментари (0)

Удар в сърцето на руските дронове: Киев атакува стратегически комплекс

Удар в сърцето на руските дронове: Киев атакува стратегически комплекс

Украински дронове поразиха центъра „БАРС-Сармат“ в окупираната част на Запорожка област – ключов обект за разработка на безпилотни и роботизирани системи на Москва

Светът решава изборите в Сърбия: Вучич с неочаквано признание

Светът решава изборите в Сърбия: Вучич с неочаквано признание

Сръбският президент остави отворен въпроса за предсрочния вот, обвързвайки го с глобалната криза, енергийната несигурност и риска от ескалация около Ормузкия проток

Разочарован от съюзниците, Тръмп обмисля изтегляне на американски войски от Европа

Разочарован от съюзниците, Тръмп обмисля изтегляне на американски войски от Европа

Американският президент изрази неодобрението от поведението на Италия и Испания, която дори заплаши с отстраняване от Алианса