Обрат в сянката на войната: Иран обяви, че е получил тайни сигнали от Тръмп за подновяване на преговорите
Анализатори отбелязват, че стратегията на администрацията на Тръмп „максимален натиск, съчетан с неочаквани преговори“ се завръща с пълна сила
В момент на критично напрежение в Близкия изток, иранският външен министър Абас Арагчи разкри, че Техеран е получил нови, директни послания от администрацията на Доналд Тръмп. Според него Вашингтон сигнализира за готовност да се върне на масата за преговори, въпреки острата реторика и публичните откази от последните дни.
Изявлението на Арагчи, направено пред журналисти по време на посещението му в индийската столица, идва само дни след като президентът Тръмп публикува в социалните мрежи, че иранските предложения за примирие са „напълно неприемливи“.
„Преди няколко дни се твърдеше, че САЩ са отхвърлили нашия отговор, след като г-н Тръмп публикува негативен коментар онлайн“, обясни Арагчи. „След това обаче отново получихме послания от американската страна по закрити канали, които показват готовност за продължаване на разговорите и взаимодействието.“
Този дипломатически совалков механизъм се случва на фона на настояването на Иран за пълно вдигане на енергийното ембарго, което задушава икономиката на страната.
Конфликтът, обхванал няколко фронта в региона, е в етап, в който и двете страни изпитват „военна умора“, но нито една не иска да изглежда слаба.
Изборът на Арагчи да направи това разкритие именно в Индия не е случаен. Делхи, заедно с партньорите от БРИКС, се опитва да балансира като посредник между Запада и Техеран, търсейки стабилност за петролните пазари.
Анализатори отбелязват, че стратегията на администрацията на Тръмп „максимален натиск, съчетан с неочаквани преговори“ се завръща с пълна сила. Противоречието между публичните постове на президента и тайните дипломатически канали вероятно е целенасочена тактика за извоюване на по-добри позиции.
Още от Свят
Премиерът на Украйна Юлия Свириденко подава оставка
Преди това Зеленски съобщи, че е предложил на Свириденко нова позиция, фокусирана върху международните отношения
Кънев: ДСБ иска да е в центъра на дясна алтернатива - това не включва ПП, те не желаят да се дефинират като десни
„За президентските избори мандатът, който имам, е цялата демократична опозиция, което включва и „Продължаваме промяната”, да застанем зад единна кандидатура"
Путин е в цугцванг - Тръмп не се обажда
Докато Москва се опитва да разбере как да се измъкне от комуникационния капан, американците и Украйна засилват натиска