7 Юни, 2026

Има риск от недостиг на 277 лекарства, част от тях са срещу Ковид-19

Има риск от недостиг на 277 лекарства, част от тях са срещу Ковид-19

3000 дози от лекарство с моноклонални антитела вече са в България. Това съобщи за Нова ТВ председателят на Българския фармацевтичен съюз Асена Сербезова.

Тя посочи, че медикаментът е за средни до тежки случаи на COVID-19, прилага се венозно в болнични условия и пречи на вируса да се размножава. Организмът получава готови антитела.

Сербезова заяви, че има данни, че, ако се приложат до седмия ден, намаляват със 70-80% вероятността при усложнения.

Относно таблетките за лечение на COVID-19 на Merck тя посочи, че те намаляват с около 50% вероятността от усложнения. Те са за петдневно домашно лечение и ще бъдат налични догодина.

Председателят на БФС обясни, че има глоби до 10 000 лв. за неподадена или невярно подадена информация за наличност на лекарства, като тази информация трябва да се подава ежедневно от аптеките.

Тя обясни, че се анализира дали има по-малко от 65% от необходимото месечно потребление на базата на количествата за шест месеца назад, като системата автоматично генерира списък. По нейни думи за 277 лекарства съществува вероятност от недостиг.

Сербезова уточни, че причините може да са както проблеми в производството, така и износът в чужбина.

По нейни думи поради пандемията има проблем с доставките на лекарства не само за COVID-19. Според нея е трябвало да има възможност за генерично предписване или заместване на лекарства, да не се връща пациентът. Както и по-рано, да има забрана за износ за лекарствата, за които има недостиг.

Тя посочи, че при безплатните лекарства има две категории - напълно безплатни и частично заплатени.
Сподели:
Борис Бонев: 6 квартала на София да бъдат напълно барикадирани,  МВР да проверява всеки със скъп автомобил

Борис Бонев: 6 квартала на София да бъдат напълно барикадирани, МВР да проверява всеки със скъп автомобил

"Всички тези хора от гонките са известни. Те карат скъпи коли, много често са сътрудници или информатори на полицията, занимават се с престъпления, с наркотици", каза той

Трима души са загиналите при катастрофата на „Челопешко шосе", други трима са с опасност за живота

Трима души са загиналите при катастрофата на „Челопешко шосе", други трима са с опасност за живота

Прокурор Кънев посочи, че в автобуса е имало и малки деца, които се връщат от училище и ако не са били пожарникарите, „днес щяхме да говорим само за жертви".

Важна информация за участниците във възпоменанието на концлагера "Белене"

Важна информация за участниците във възпоменанието на концлагера "Белене"

Участието в събитието е свободно и напълно безплатно, като за него не се заплащат никакви такси или услуги на гидове

Коментари (0)