1 Февруари, 2026

Кметът на Ловеч: Памет за жертвите на комунистическия преврат на 9 септември 1944 г.

Кметът на Ловеч: Памет за жертвите на комунистическия преврат на 9 септември 1944 г.

Корнелия Маринова

Корнелия Маринова

На 9.IX.1944 г. в България е осъществен държавен преврат  от шепа заговорници и с подкрепата на съветската армия. Започват масовите чистки на елита на страната. Списък на убитите без съд и присъда и хвърлени в незнаен гроб - няма. За сметка на това можем дълго да четем списъците на осъдените от комунистическия трибунал, вулгарно наречен Народен съд. Забързани сме в ежедневието и гледаме напред, което е чудесно - не може да се живее в миналото. Същевременно знаем, че народ без минало, е народ без бъдеще. 

Приемам 9.IX.1944 г. като преломна дата в българската история по много причини - заради  дадените жертви, заради Желязната завеса, която спря развитието ни като свободна европейска държава за 45 години. 

Да си представим в колко поколения бе убит свободния дух, духа на предприемачество, на културно и политическо просвещение, на национална гордост. 
За един миг изчезват всички свободи, настава мрак, въздигат се телени огради, за да не избяга някой… от рая … 

Нека поменем жертвите, 
нека помним историята.
Нека живеем с паметта!
Сподели:

Коментари (0)

Чудо: Гласовете на приятели връщат към живот момче, прекарало 55 дни в кома

Чудо: Гласовете на приятели връщат към живот момче, прекарало 55 дни в кома

Автомобилен инцидент е причина 8-годишният Лю да изпадне в пълна кома, от която успява да излезе след като в продължение на дни майка му пуска посланията на неговите съученици

Десетки са жертвите на студа и леда, завладял САЩ

Десетки са жертвите на студа и леда, завладял САЩ

В Ню Йорк властите съобщиха, че 10 души са били открити починали заради студа. Три деца на 6, 8 и 9 години загинаха вчера, след като са се подхлъзнали на лед и са паднали в замръзнал водоем в Тексас. За нови смъртни случаи бе съобщено в над 10 щатa.

Звезди на киното и музиката с призиви срещу Американската имиграционна служба

Звезди на киното и музиката с призиви срещу Американската имиграционна служба

Независимо, че по принцип се въздържат от политически коментари, редица знаменитости изразиха недоволството си от репресиите на президента Доналд Тръмп срещу имигрантите.