5 Декември, 2025

Мирна дискусия в духа на академизма

Мирна дискусия в духа на академизма

Как да говорим за насилието? Какво ни възпира да го правим? Може ли ужасът да бъде преустановен? Какви са границите на дехуманизацията?

Това са част от болезнено актуалните въпроси, които ще съберат интелектуалци, общественици, правозащитници и студенти на публична дискусия, озаглавена „Хуманитарната катастрофа в Газа“, пише сайтът marginalia.bg. Организирана от неформална група преподаватели и студенти от Софийския университет, проявата ще се проведе в аудитория 65 на Ректората от 17 ч. вторник, 4 юни.

Сред участниците, които ще заемат подиума, е Юлиана Методиева, главен редактор на сайта „Маргиналия“. Доскорошният председател на БХК и изтъкнат международник Красимир Кънев ще обърне внимание на процедурите срещу действията на висшето държавно ръководство на Израел, течащи в момента в Международния съд и Международния наказателен съд в Хага. Ще говори също така и Георги Пирински, бивш председател на Народното събрание и бивш министър на външните работи на Република България.

Участие ще вземат писателят и преподавател в Американския университет в Благоевград Димитър Кенаров, активистът и издател Виктор Лилов, представители на палестинската общност в България, както и преподаватели от различни факултети на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

В началото на май AUBG стана първият университет в България, в който студенти излязоха на протест с искане за прекратяване на огъня в Газа и изразиха възмущението си от продължаващите сведения за масирани военни престъпления, извършвани от израелската армия в Ивицата. За разлика от много университети по света, Американският университет в Благоевград излезе с позиция в подкрепа на своите студенти.

Организаторите на събитието в Софийския университет на 4 юни съобщават, че то няма протестен характер, а ще протече като мирна дискусия в духа на академизма, диалогичността и общочовешките ценности, скрепени в Конституцията на Република България и Декларацията за правата на човека на ООН.

Сподели:

Коментари (0)

Бил Гейтс: Съкращаването на помощта доведе до трагичен ръст на детската смъртност

Бил Гейтс: Съкращаването на помощта доведе до трагичен ръст на детската смъртност

Намаленията означават, че броят на децата, които умират преди да навършат 5 години, се очаква да се увеличи до 4,8 милиона тази година, което е с 200 000 повече от 2024 г., според годишния доклад Goalkeepers на Фондацията „Гейтс“

Младежи от училищата в Тетевен зарадваха с подаръци потребителите на Дневния център за лица с увреждания 

Младежи от училищата в Тетевен зарадваха с подаръци потребителите на Дневния център за лица с увреждания 

Инициативата има за цел да възпита младите хора към уважение и толерантност към хората в неравностойно положение, да бъдат приемани със своите различия и възможност да са полезни за обществото

Лаура Кьовеши откри новия офис на Европрокуратурата в София в отсъствието на Сарафов

Лаура Кьовеши откри новия офис на Европрокуратурата в София в отсъствието на Сарафов

Той се намира на столичния булевард "Александър Стамболийски"