26 Декември, 2025

Отстраниха предсрочно шефа на НЗОК

Отстраниха предсрочно шефа на НЗОК

Причината - системно неизпълнение на задълженията

Депутатите приеха прекратяването на мандата на управителя на НЗОК проф. д-р Петко Салчев, предаде БГНЕС.

145 народни представители гласуваха „за“, нито един против и 25 „въздържали се“. След прегласуване 149 гласуваха „за“, нито един против, а 26 се въздържаха.

Преди това парламентът разисква прекратяването на мандата на управителя на НЗОК.

При изслушването в Комисията по здравеопазването на управителя на НЗОК проф. д-р Петко Салчев не бяха получени конкретни отговори на въпроси. Народните представители се обединиха без възражения, че е налице системно неизпълнение на задълженията на управителя на НЗОК, определени от Закона за здравното осигуряване и е нарушен диалогът с Българския лекарски съюз. Предлагаме проект на решение за предсрочно прекратяване на мандата на управителя на НЗОК. Това каза от парламентарната трибуна народният представител от ПГ на ГЕРБ-СДС Костадин Ангелов.

„Управителят на НЗОК системно не изпълнява задълженията си“, отбеляза Ангелов и допълни, че проф. Салчев едностранно интерпретира и поднася информация на Надзорния съвет на НЗОК, не дава възможност на БЛС да изпълнява законните си задължения.

Ангелов заяви, че трябва да се отпуши процесът. „Винаги можем да работим заедно в интерес на българските пациенти“, обърна се той към проф. Салчев. Управителят на НЗОК заяви, че е горд с това, което е постигнал и ще си тръгне с гордо вдигната глава, защото оставя една работеща институция.

„В един диалог има две страни“, каза още той и добави, че е водил много диалози водил, включително преговори най-вече за признаването на българските лекарски дипломи.
Сподели:

Коментари (0)

Сняг вали в Северна България, 337 снегорина чистят пътищата в страната

Сняг вали в Северна България, 337 снегорина чистят пътищата в страната

АПИ призовава шофьорите да тръгват с автомобили, подготвени за зимни условия

Даниил, който отричаше Вселенския патриарх, сега му отива на гости

Даниил, който отричаше Вселенския патриарх, сега му отива на гости

Българският патриарх и и водената от него делегация пристигна на летище „Ататюрк“

Предупреждение за опасно време, хлъзгави пътища и поледици

Предупреждение за опасно време, хлъзгави пътища и поледици

Има населени места без ток поради снежни навявания и прекъснати електропроводи