16 Март, 2026

По хребета на времето - „Засаждай дърво на приятелството, за да плодиш желание”

По хребета на времето - „Засаждай дърво на приятелството, за да плодиш желание”

Авторът

Идеята на кмета на Пазарджик Тодор Попов е духовен мост към бъдещето

Хари Харалампиев

Вървейки по хребета на времето, което е тъканта на живота, петнадесет години са незначителни, ако си поданик на значими идеи, които си обладан да осъществиш от позицията на кмет.
За да успееш, необходимо е да приемеш града като 

част от своята участ и съдба

Кметът не съществува извън града и стореното, както и те не биха съществували без него.
Необходимо е живо въображение, за да се стигне до този извод. Кметът задължително трябва да бъде фокусиран и ясен в мисията си на градоначалник. Да притежава изострено чувство за дълг пред съгражданите, да превръща свои и колективни идеи в реалност, за да се запечатат в съзнанието като знаци.
Стореното от кмета е огледало, в което намираме отразени собствените си лица и души. И за това то ще изглежда винаги близко.
Кметът с призвание не живее с мисълта, че е жител на вечността. Той изповядва мъдростта „Желанието да помагам не е желание да властвам, а желание да служа”.

Сърцето на кмета трябва да гласува надеждата, че неговият град ще става все по-уютен и все по-красив. Необходимо е да бъде далновиден и предвидлив, а заедно с това и със съзнанието за законите на битието.
Кметът трябва да знае, че човек има само един неприятел – несправедливостта. И срещу нея трябва да проявява нетърпимост.

Пишейки горните редове, съзнанието ми е пронизано от петнадесет годишното кметуване на Тодор Попов в Пазарджик – градът, който му позволи да опознае и разбере себе си.
Преди време Попов реализира идеята да се засадят дървета, символизиращи

 приятелството сред хора, живеещи другаде

Той сякаш изповяда написаното преди векове от персийския поет Хафез Ширази: „Засаждай дърво на приятелството, за да плодиш желание”.
Перифразирайки мислите на именит художник, ще припомня: „За да видиш стореното от даден кмет, на първо място ти трябва сърцето. Чак след това ще ти е нужен умът. Но винаги и двете.”
Всъщност, петнадесет години са равносилни на протуберанси за реализиране на идеи и мечти.
Сподели:

Коментари (0)

Да, България подаде сигнал за потенциални купувачи на гласове в цяла България

Да, България подаде сигнал за потенциални купувачи на гласове в цяла България

Списъците подробно описват лицата по отделните области на страната с техните собствени и фамилни имена, както и с прякорите, с които са познати в обществото

Пеевски: Ще поправим една несправедливост - хората повече да не плащат за проверка на електромерите си

Пеевски: Ще поправим една несправедливост - хората повече да не плащат за проверка на електромерите си

ПГ на ДПС-НОВО НАЧАЛО внася промяна, с която ще задължи КЕВР да извършва проверки, които да заплаща, на измервателните уреди, за да бъдат пресечени измамите с високи сметки за ток

Мениджърът на една от най-влиятелните компании в света: изкуственият интелект ще промени политическата и икономическата власт

Мениджърът на една от най-влиятелните компании в света: изкуственият интелект ще промени политическата и икономическата власт

Главният изпълнителен директор на Palantir Алекс Карп предупреждава, че изкуственият интелект може да промени икономическата и политическата структура на обществото. Според него новите технологии ще доведат до сериозни социални трансформации и рискове за демократичните системи.