27 Юни, 2026

Преместихме стрелките на часовника с час назад през нощта на 30 октомври

Преместихме стрелките на часовника с час назад през нощта на 30 октомври

В нощта на 30 октомври преместихме стрелките на часовниците с час назад заради зимното часово време.

Смяната към зимно часово време тази година стана в неделя, 30 октомври 2022 от 4:00 часа през нощта– от 4:00 часа стана 3:00 часа. Астрономическото часово време е това, което използваме от октомври до март, тоест зимното.

Лятното часово време се използва, за да се получи по-добро съвпадение между светлата част на деня и активните часове на работещите и учещите.

Местенето на стрелките в Европа е въведено през 1976 г. по искане на Франция. В България тази практика е въведена през 1979 г. С постановление от 1997 г. лятното часово време влиза в сила от 3:00 ч. сутринта в последната неделя на месец март.

Идеята за смяна на времето първо хрумва на Бенджамин Франклин. Той пише писмо до редактор на вестник “Парижки журнал” през 1784 г., като предлага на парижани да стават и да си лягат по-рано.

На практика идеята е приложена от германското правителство по време на Първата световна война в периода 30 април – 1 октомври 1916 г. като мярка за спестяване на гориво във военната обстановка. Великобритания е втората държава, която в началото въвежда лятно часово време от 21 май до 1 октомври 1916 г. САЩ последва примера ѝ през 1918 г./БГНЕС
Сподели:
Млад мъж с аутизъм стана студент в лондонски университет

Млад мъж с аутизъм стана студент в лондонски университет

Майката на Иван-Александър, който е завършил успешно езиковата гимназия във Видин, призовава за финансова подкрепа

Тежка катастрофа блокира пътя Кюстендил - Дупница

Тежка катастрофа блокира пътя Кюстендил - Дупница

За часове движението в двете посоки се пренасочваше по обиколни маршрути.

Дискусия по Националния план за възстановяване на природата предложи решения

Дискусия по Националния план за възстановяване на природата предложи решения

Експерти предложиха изграждане на противопожарни ивици в горите по границите със селскостопански площи, ивици от дървета и храсти по краищата на земеделските площи за опазване на птиците, картиране и възстановяването на торфища, поддържане на зелени покриви и градини пред блоковете и др.

Коментари (0)