Очаква се до 1000 заразени на ден до края на август, предупреди епидемиологът
Повишението на новите случаи и устойчивостта на тенденцията през последните 10 дни показват, че навлизаме в четвъртата вълна и че ще имаме по 1000 заразени до края на август, което до голяма степен се дължи на разпространението на "Делта" варианта. Това заяви в сутрешния блок на БТВ "Тази сутрин" директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова.
Тя добави, че ако през юни и в началото на юли около 63% от новите случаи са били на доминиращия тогава "Алфа" вариант, то в момента около 90% се дължат на новия индийски щам на вируса - Делта, който е много по-агресивен и по-лесно се разпространява.
Проф. Христова обаче увери, че ваксините предпазват срещу "Делта" мутацията на Ковид-19, макар и в по-малък процент.
Според нея вероятно ще се наложи поставянето на трета доза, макар и все още да няма единно мнение на здравните експерти по този въпрос. Няма нужда да чакаме разрешение от Европейската агенция по лекарствата. Решението е политическо, защото трябва да се застане с ресурса на държавата зад едно такова решение, но то трябва да бъде и експертно мотивирано, заяви тя.
Наблюдаваното изтегляне на заболеваемостта към по-младите възрастови групи се дължи на факта, че по-голям процент от възрастното население вече е ваксинирано, а освен това то е било и по-дисциплинирано в спазването на ограничителните мерки досега, каза още проф. Христова.
Още от Улицата
Смут в образователната система: Властта изтегли парите по сметките на училища, директори в шок
От образователното и финансово министерство аргументират стъпката като "ход за по-ефективно управление на публичните разходи до приемането на закона за държавния бюджет за 2026"
Официално отварят временния обходен път над свлачището Пампорово – Смолян
Няма да се допуска движение на аквомобили над 3,5 тона
„Кошница с грижа“ тръгва днес: държавата и големите вериги обединяват сили срещу високите цени
Инициативата идва на фона на продължаващите обществени дискусии за ръста на цените на храните и необходимостта от по-ефективни механизми за защита на потребителите. Основната ѝ цел е да осигури по-голяма предвидимост на разходите за домакинствата